Arama

Victor Hugo neden sürgün edildi? Victor Hugo kimdir?

Fransız edebiyatının ünlü kalemi olan Victor Hugo, romantizm akımının en tanınmış yazarlarından biri. İlk romanı olan Notre Dame'ın Kamburu ile başarısını ortaya koydu. Hugo, Charles Dickens, Dostoyevski ve Tolstoy gibi pek çok ünlü edebiyatçıyı etkiledi. Dünyanın en uzun romanlarından biri olan Sefiller'in yanı sıra daha pek çok kitabın yazarı olan Victor Hugo hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Victor Hugo'nun en önemli başyapıtlarından biri olan ve sayfaları ile göz dolduran eseri Sefiller'i yazmak, Victor Hugo'nun epey zamanını aldı. Hugo Sefiller'i tamamladığında takvimler 1862 yılını gösteriyordu.

*Yazarın "Sefiller" üzerinde tam 17 yıl çalıştığı düşünülüyor. Dünyada yazılmış ilk sosyal roman olma özelliği taşıyan bu eseri 1862 yılında yayımlanmıştır.

"Delilik insanı yaşatır derler; en azından akıl acı çekmez; uyur, ölür gibi yaşar."

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Hugo yazı yazarken, ilham gelmediğini hissettiğinde kıyafetlerini çıkarıp hizmetlisine verir ve yanında yalnızca kalem ve kâğıt ile kendini bir odaya kapatırdı. Yaşlılıktan bir o kadar korkan Victor Hugo, sağlığına her zaman dikkat ederdi. Ayrıca yazarken dikkatinin dağıtmamak için salı günü hariç bütün kıyafetlerini bir dolaba kilitlerdi.

"Gün ışığı herkesin malıdır. Ne diye bana yalnız geceyi veriyorlar?"

Notre Dame'ın Kamburu

1868 yılında eşi Adele'yi kaybeden yazar, Fransız-Prusya Savaşı'nın bitmesinin ardından Paris'e döndü. Kıtlık yüzünden hayvanat bahçesindeki hayvanların kesilip yendiği dönemleri günlüğünde "bilmediğimiz şeyleri yiyorduk" gibi ifadelerle anlattı. Bu dönemde ayrıca "Korkunç Yıl" isimli şiirini yazdı ve ulusal bir kahraman olarak nitelendirilmeye başladı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN