Arama

Ünlü yazarların en sevdiği kitaplar

Hemen herkesin hayatında benzerlerinden ayrılan, kendine özel bir yer edinen kitaplar vardır. Bu bağ o kitabın yazarıyla ya da ana karakteriyle kurduğunuz duygudaşlıktan da ileri gelebilir. Görünen o ki ünlü yazarlar da biz okurlardan pek farklı değillermiş bu konuda. Çünkü iyi bir yazar olmanın anahtarlarından biri de iyi bir okur olmaktır. Peki, ünlü yazarlar hangi kitapları defalarca okuduğunu hiç merak ettiniz mi?

  • 1
  • 12
Ulysses - James Joyce
Ulysses - James Joyce

Kim sevdi? Vladimir Naboko

Ulysses kitabının özeti:

Joyce, 1904'te Nora Barnacle adında bir genç kadınla tanıştı. Nora Barnacle ile 1931'de, evliliğe karşı olmasına rağmen, kızının ısrarları üzerine evlenir. Ulysses, Joyce'un kendi anlatımıyla Nora Barnacle'ı sevdiğini anladığı gün olan 16 Haziran 1904 günü Dublin'de geçer. Konu, özünde son derece yalındır: Öğrenci Stephen Dedalus ile serbest çalışan bir reklam toplayıcısı olan Leopold Bloom'un karşılaştırılmalarıdır.

Ancak asıl anlatılan, bu iki kişinin bireysel kimliklerini aşan daha büyük bir gerçeğin parçası olduklarıdır: Stephen "sanatsal" doğanın, Bloom ise "bilimsel" doğanın temsilcileridir. Öte yandan, bu iki dışlanmış kişilik, hem Joyce hem de birbirleri için de özel bir öneme sahiptirler.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 12
Deniz Feneri - Virginia Woolf
Deniz Feneri - Virginia Woolf

Kim sevdi? Paul Auster

Deniz Feneri kitabının özeti:

Virginia Woolf'un 1927 yılında yayınlanan beşinci romanı Deniz Feneri yaz tatilini bir adada konuklarıyla birlikte geçiren kalabalık bir aileyi, sıradan bir zihnin sıradan bir günde aldığı izlenimleri nasıl düzenlediğini, planlandıktan on yıl sonra gerçekleşen bir yolculuğu, zamanı, varoluşun geçiciliğini bilinç akışı tekniğiyle anlatır.

Virginia Woolf Deniz Fenerinin kurgusunu 'H' harfine benzetir. On yıl arayla tek bir günde geçen Pencere ve Deniz Feneri bölümü, koridor işlevi gören soyut ve karmaşık Zaman Geçer isimli ikinci bölümle birbirine bağlanır. Melodik, şiirsel ve ustalıkla kurgulanmış bir romandır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 12
Kuru Gürültü - William Shakespeare
Kuru Gürültü - William Shakespeare

Kim sevdi? Dan Brown

Kuru Gürültü kitabının özeti:

Kuru Gürültü, Shakespeare'in erken dönem komedilerinin aksine, komedi unsurlarını karakterlerin kendilerinden, içinde bulundukları toplumsal koşullardan, bu koşullara duydukları tepkiden çıkaran bir oyun. Kendi iradeleri dışında "kötülük" yapan "iyi" karakterleri, dramatik bütünlük ve trajik son hakkında ortaya attıkları, Shakespeare çalışmalarında onu apayrı bir yere koyuyor. İki gencin, Claudio'yla Hera'nun imkansız aşkı oyunun ana temasını oluştursa da, Kuru Gürültü, Beatrice ve Benedick arasındaki çekişmeyle, Shakespeare komedilerindeki en ilginç, en eğlenceli, en insancıl diyalogları sunuyor okuruna.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 12
Anna Karenina - Lev Nikolayeviç Tolstoy
Anna Karenina - Lev Nikolayeviç Tolstoy

Kimler sevdi? Stephen King, Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald

Anna Karenina kitabının özeti:

Tolstoy'un en önemli romanı olarak kabul gören Anna Karenina kesinlikle insanı paramparça eden, yürek yakan bir hikâyedir. Sevgisiz evliliğinin içinde tutsak olmuş Anna, akıl almazı yapıyor ve her şeyden vazgeçiyor. Duygusal ve asi Anna ile yakışıklı asker Vronsky arasındaki sonu feci biten, hazin aşk hikâyesi tarihin en büyük romanlarından biridir.

Vladimir Nabokov, Tolstoy'un Anna Karenina'sını dünya edebiyatının en büyük aşk öykülerinden biri olarak nitelendirilir. Matthew Arnold ise romanı 'yaşamdan bir kesit' diye tanımlar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 12
Emma - Jane Austen
Emma - Jane Austen

Kim sevdi? J.K. Rowling

Emma kitabının özeti:

Jane Austen, 1815'te, 39 yaşındayken tamamladığı Emma'nın en sevdiği romanı olduğu söyledi. Bir taşra kasabasındaki üç genç kızın "gerçek aşk"ı arayışını anlatan roman, bir yandan insan yaradılışının zayıf yönlerini, bir yandan 19. yüzyıl İngiliz toplumunun katı ve ikiyüzlü geleneklerini inceden inceye alaya alır.

Büyük İngiliz şairi Lord Tennyson, Jane Austen'ı, "Shakespeare'den sonra en büyük İngiliz yazarı" diye nitelendirilmişti. Jane Austen külliyatı, Sir Winston Churchill'in başucundan eksik olmazdı. Yapıtları çoktan ''Dünya Klasikleri'' arasındaki yerini almış olan Austen günümüzde "İngiliz edebiyatının Mozart'ı" olarak tanınıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN