Arama

Ünlü edebiyatçılarımızın tuttuğu futbol takımları

Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan Türk edebiyatının mimarları olan yazar ve şairlerin sıra dışı özellikleri, ilgileri, hayatları hemen herkesin ilgi odağı olur. Edebiyatçıların spor ve futbol merakı da bunlardan bir tanesidir. Şair ve yazar kimliğiyle "futbol tutkusunu" bir araya getirdiğimizde dikkat çekici unsurlar karşımıza çıkar. Hatta kamuoyu nezdinde tanınmış kimselerin, edebiyatçıların sempati duydukları takımlar her zaman merak edilmiş ve taraftarlar arasında çekişmeye bile neden olmuştur. Yahya Kemal'in "hatırlama ve bir çeşit dedikodu" olarak tanımladığı edebiyatın yeşil sahalardaki yerini sizin için derledik.

  • 1
  • 15
OSMANLI DÖNEMİNDE ATA SPORLARIMIZ VARDI
OSMANLI DÖNEMİNDE ATA SPORLARIMIZ VARDI

Evliya Çelebi'ye göre Osmanlılar devrinde ok atmak, kılıç çalmak, cirit oynamak, ağır kaldırmak, ip cambazlığı ve "ata sporumuz" güreş sporları mevcuttu.

  • 2
  • 15
SPOR TARİHİ VE EDEBİYAT
SPOR TARİHİ VE EDEBİYAT

Edebiyatımızın spor tarihine dair en zengin malzeme, gençliğinde bir zamanlar futbol oynayan, resmî kuruluş tarihi 1908 olan Anadolu Gençlik Kulübü'nun kurucuları arasında bulunan ve spor ve güreş hakemliği de yapan Şeyhülmuharrirîn Burhan Felek'e aitti. Yıllarca devam ettirdiği "Geçmiş Zaman Olur ki" başlığı altındaki köşesinde zaman zaman spor yazıları kaleme alan Burhan Felek olmasaydı, spor tarihimizin ne kadar zengin olduğu herhalde bilinmeyecekti.

  • 3
  • 15
HOKEY TAKIMLARIMIZ VARDI
HOKEY TAKIMLARIMIZ VARDI

Çayır Hokeyi'ni ondan öğrendiğimiz gibi, İkinci Meşrutiyet'ten sonra Galatasaray, Anadoluhisarı, İdmanyurdu gibi büyük kulüplerin hokey takımlarının varlığından bizi haberdar eden Burhan Felek'ti.

  • 4
  • 15
FUTBOLA DAİR BİLGİ HAZİNEMİZ
FUTBOLA DAİR BİLGİ HAZİNEMİZ

Kadıköy Futbol Kulübü'nün sağbeki "Tahtaperde Aleko"yu, şişman ve kuvvetli bir futbolcu olduğu için attığı şutu tutacak kaleci nadir bulunan Dalaklı Hüseyin'i, İttihatçıların Adliye Nâzırı Müsahibzâde Müsahib Molla'nın torunu Galatasaraylı Adnan'ı, Galatasaray'ın kara yağız delikanlısı Kürt Celâl'i, Fenerbahçe'nin Aslanyan adındaki ilk şöhretli Ermeni kalecisini, golü yedikten sonra topun nereden girdiğini, kendisinin nerede kaldığını uzun uzadıya etüt eden Galatasaray'ın kalecisi Ahmet Robenson adında Güney Afrikalı mühtediyi, Kadıköy takımının "topa hakimiyeti cambazlık derecesinde olan" Pele ayarındaki Hasan'ı bize ilk tanıtan ve Anadolu Kulübü'nün maç yapmak için Kuşdili Çayırı'na yayan gittiğini ilk söyleyen yine Burhan Felek olmuştu.

  • 5
  • 15
TÜRKİYE'DE İLK OYNANAN OYUNLAR
TÜRKİYE’DE İLK OYNANAN OYUNLAR

Burhan Felek (1889-1982), 14-15 yaşlarındayken Türkiye'de yağlı güreş, bisiklet, halter, aletli jimnastiğin var olduğunu, bunların dışında bir nevi yerli ve vasıtasız spor olan esir almaca, birdirbir, uzuneşek gibi koşma ve atlama nevinden oyunlar oynandığını hatıralarında belirtmiş ve çelikçomağı bir nevi ilkel kriket olarak nitelendirmişti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN