Arama

Ünlü edebiyatçılarımızın hırsızlarla imtihanı

Edebiyat, satırlarda kendi arayışımıza düşmesek bile birçok nadide parçamızı bulabildiğimiz bir büyük umman… Onları meydana getirenler ise okuyucularından bir o kadar uzak, bir o kadar gizli saklı. Edebiyat tarihinin objektifliğinin yanında bu kahramanların insani yönlerini görmek, onların da başlarından geçen olaylara tanık olmak bizi daha da yakınlaştırmaz mıydı? İşte, sizleri edebiyat dünyasının arka sokaklarında, hırsızların mağduru olan isimlerle tanıştırıyoruz.

  • 1
  • 20
Nizamettin Nazif
Nizamettin Nazif

Nizamettin Nazif, Süleyman Nazif'le akraba olmadığını dile getirmek zorunda kalmış bir edebiyatçımızdı. Hatta bu yanlışı düzeltmek adına Vatan gazetesinin 7 Mart 1941 tarihli 196. sayısına "Süleyman Nazif ve Ben" başlıklı bir yazı bile yazmıştı.

Nizamettin Nazif'in hırsızlar tarafından soyulduğu haberi 12Ağustos 1957 tarihli Milliyet gazetesinin ilk sayfasında yer aldı. "Nizamettin Nazif plajda soyuldu" başlıklı haberde Nizamettin Nazif'in on iki Ağustos'tan birkaç gün önce Caddebostan plajına gittiği ve soyunma kabinlerinden birine girip çıktıktan sonra içerisinde seksen lira bulunan para çantasının çalındığını fark ettiği belirtilmişti.

Haberden öğrenilene göre Nazif, giden paraya değil de çantasına üzülmüştü. Çünkü hırsızın çaldığı çantayı kendisine hapishaneye girdiği yıllarda "Adapazarı Canavarı" tarafından hediye edilmiş. Bu sebeple gazeteci Nizamettin Nafiz, hırsıza parayı helal ettiğini söylemiş ve eklemişti: "...boncuktan mamûl çantamı iade etsin."

  • 4
  • 20
Ahmet Haşim
Ahmet Haşim

Edebiyatımızın içli şairi Ahmet Haşim de hırsızlar tarafından mağdur edildi. Kızgınlıkları ve kırgınlıklarıyla ünlü Hâşim, hırsızın bu tavrı karşısında İkdam gazetesindeki yazısında ondan "Muhterem bir yankesici" diye bahsetmişti...

Ahmet Hâşim'in cüzdanının çalınması ile ilgili habere 6 Teşrinisani (Kasım) 1929 tarihli Akşam gazetesinde rastlamak mümkün. Ancak bu haber, diğer hırsızlık haberlerinden farklılık gösteriyor. Haberin açıklama kısmında "Şair Ahmet Hâşim Bey'in cüzdanını aşıran hırsız evrakı iade ediyor." ifadesi yer almakta.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN