Arama

Turgenyev'den hayatınıza yön verecek 20 alıntı

Ivan Sergeyeviç Turgenyev, şair, yazar, oyun yazarı ve çevirmen olarak dünya edebiyat tarihine geçmiş bir isim. Nihilist başkaldırının yazarı olarak bilinen Turgenyev, yaşadığı dönemi, toplumsal yapıyı, sınıf ve kuşak çatışmasını, dolayısıyla kişilerin bunalımlarını gerçekçi bir bakış açısıyla eserlerine yansıttı. Turgenyev'den hayatınıza yön verecek 20 alıntıyı derledik.

Kişilik, sayın bayım, en önemlisi budur işte: İnsanın kişiliği bir kaya gibi sağlam olmalıdır, çünkü her şey onun üzerine bina ediliyor.

Kuru bir akağaç yaprağı kopmuş, yere düşüyor; hareketleri bir kelebeğin uçuşuyla aynı. Tuhaf değil mi? En kederli ve ölgün olan şey en neşeli ve canlı olana benziyor.

Bir romantik olsaydım 'yollarımızın ayrıldığını hissediyorum' derdim ama değilim, o yüzden sana birbirimizden bıktığımızı söylüyorum.

Kötüden iyiye doğru, asla iyinin yolundan geçerek varamazsın; iyiye ancak kötünün yolundan varılır ve zehir de tıpta bazen yararlıdır.

Eskiden okuyup öğreniyordu gençler; çevrelerinde cahil tanınmak istemediklerinden ister istemez öğrenmeye çalışıyorlardı. Ama şimdi şöyle demek yeterli oluyor onlar için: "Dünyada her şey saçma !"

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN