Arama

Tolstoy Nobel Ödülü'nü neden reddetti?

Edebiyat dünyasının büyük yazarlarından Tolstoy, yalnızca edebi bir deha değil, sıra dışı bir kişilik ve yaşadığı dönemde dünyanın en ünlü insanıydı. Eserlerini "mürekkep hokkasının içine vücudundan etler bırakarak" yazıyordu. Peki, dünya edebiyatının bu önemli yazarı, Nobel ödülünü neden reddetti?

  • 1
  • 8
TOLSTOY KİMDİR?
TOLSTOY KİMDİR?

9 Eylül 1828'de doğan Tolstoy, kökleri 14. yüzyıla kadar giden toprak zengini soylu bir aileye mensuptu. Babası bir kont, annesi ise prensesti. Önce annesini, sonra babasını kaybeden Tolstoy, dokuz yaşından itibaren halasının gözetiminde büyüdü.

Tolstoy'un başarılarını halası "Bu çocukta bir deha var. O küçük bir Moliere" diyerek ifade ediyordu. Çocuk yaşında Fransızca ve Almanca öğrendi. 1844'te Kazan Üniversitesi'nde Doğu Dilleri üzerine eğitim görmeye başladığı hâlde, bohem yaşama olan düşkünlüğü ile bu eğitimi yarıda bıraktı.

1845'te daha kolay bulduğu Hukuk Fakültesi'ne geçse de 1847'de burayı da bıraktı. 19 yaşına gelen Tolstoy'a miras olarak payına düşenlerin arasında daha sonra okul haline getireceği Yasnaya Polyana çiftliği de vardı.

1851'de Kafkaslara askeri eğitim almaya gitti. İki yıl sonra Osmanlı-Rus savaşına katılmak üzere cepheye gitti. 1856'da ordudan ayrıldı.

Çocukluk anılarını anlattığı 'Çocukluk'u 1851'de henüz yirmi üç yaşındayken kaleme almaya başladı. Kafkas halklarının yaşamını ele aldığı "Hacı Murat" ve "Kazaklar" romanlarını 1852'de, Kırım Savaşı'nı anlattığı "Sivastopol Hikâyeleri"ni 1855'te yayımladı.

Ardından Fransa, İngiltere ve Belçika'ya seyahatler düzenledi. 1862'de evlendi. Ertesi yıl en önemli eserlerinden "Savaş ve Barış"ı yazmaya başladı, altı yıl sonra 1869'da tamamladı. 1873'te bir diğer klasik eseri "Anna Karanina"yı kaleme almaya başladı ve üç yılda bitirebildi.

Bir diğer güçlü eseri "Diriliş"i yirmi yıl sonra yazmaya başladı ve 1899'da tamamladı. Ara dönemde "Din Nedir"i, "Ölüm Manifestosu" ve "Üç Ölüm" gibi insan, yaratıcı ve ölümü ana tema olarak ele aldığı hikâye ve romanları yazdı.

Tolstoy'dan hayata dair alıntılar için tıklayın.

  • 5
  • 8
NOBEL ÖDÜLÜ NEDİR?
NOBEL ÖDÜLÜ NEDİR?

Çeşitli patlayıcıyı icat ederek birçok ölüme neden olan Alfred Nobel, aynı zamanda silah sanayisine yatırım yapmış bir mucitti. Nitekim silah sanayisinden yüklü paralar kazandı. Fakat 1888'de kardeşi Ludvig öldüğünde, bir Fransız gazetenin kendisi ile kardeşinin ölüm haberini karıştırıp "Ölüm tüccarı öldü" başlığının üzerine öldüğü zaman çok kötü biri olarak anılacağını düşündü. Kötü imajını silme amaçlı olarak da servetinin yüzde 94'ünü insanlığa üstün hizmette bulunacak kişilere verilecek bir ödül fonu kurulması için bağışladı.

Peki, Nobel gerçekten barış ödülü müydü? Nobel ödülü ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN