Arama

Sabahattin Ali’ye dair 15 ilginç bilgi 40 alıntı

Sabahattin Ali'nin en çok bilinen eseri olan ve yıllardır çok satanlar listesinde yer alan Kürk Mantolu Madonna'yı, askerdeyken kolunun çatlak olduğu bir dönemde yazdığını biliyor musunuz? Peki ya, birçok eserini kaleme aldığı Sinop cezaevinde neden hapis yattığını? Veya gerçek hayattan kesitleri eserlerine yansıtan Sabahattin Ali'nin yakın arkadaşının, Kuyucaklı Yusuf romanı sebebiyle ona neden küstüğünü? Bundan 71 yıl önce faili meçhul bir cinayetin kurbanı olan Sabahattin Ali'ye dair 15 ilginç bilgiyi ve 40 alıntıyı sizler için derledik.

  • 1
  • 55
BİRÇOK FARKLI ŞEHİRDE YAŞADI
BİRÇOK FARKLI ŞEHİRDE YAŞADI

Sabahattin Ali, yaşamı boyunca birçok farklı şehirde yaşamını sürdürdü. Çocukluk yıllarında İstanbul, Çanakkale, Edremit gibi çeşitli şehirlerde yaşayan Sabahattin Ali, farklı okullarda okudu.

1930'ların başında fotoğrafa merak salan Sabahattin Ali, gezdiği yerleri bir belgeselci titizliğiyle fotoğraflamıştı. Kayseri, Sivas Erzincan ve Zonguldak gezisini notlarında anlatmış, fotoğraflarını çekmişti.

Sabahattin Ali, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Anadolu şehirlerine ve Berlin'e dair birçok not tuttu.

  • 4
  • 55
SABAHATTİN ALİ NEDEN TUTUKLANDI?
SABAHATTİN ALİ NEDEN TUTUKLANDI?

1932 yılında Konya'da bir ortaokulda Almanca öğretmenliği yaptığı sırada, bir arkadaş toplantısında "Atatürk'ü yeren bir şiir okuduğu" iddiasıyla tutuklandı.

Bir yıl hapis cezasına mahkûm olan Sabahattin Ali, Konya ve Sinop cezaevlerinde yattı. 1933 yılında Cumhuriyet'in onuncu yıldönümü dolayısıyla çıkarılan af yasasıyla özgürlüğüne kavuştu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN