Arama

Popüler kitap listelerinde pek görmediğimiz kitaplar

Edebiyat dünyası gizli bir hazine. Bu hazinenin bazı parçaları dipte köşede kalabiliyor. İşte bu yüzden edebiyatın bu saklı güzelliklerini siz Fikriyat okurları için derledik.

  • 1
  • 18
ERHAN AFYONCU-OSMANLI'NIN HAYALETİ-
ERHAN AFYONCU-OSMANLININ HAYALETİ-

Osmanlı İmparatorluğu, tarihin gördüğü üç büyük imparatorluktan birisiydi. Tarih sahnesinden kalkmalarına rağmen Roma ve İngiltere imparatorlukları gibi Osmanlı İmparatorluğu'nun da, tesirleri devam ediyor. Basra'dan Budin'e kadar olan bölgelerde asırlarca süren Osmanlı hâkimiyeti günümüz dünya politikasına da tesiri eden derin izler bıraktı.

Günümüzde, özellikle son 15 yılda Balkanlarda, Kafkasya'da ve Ortadoğu'da kaldırılan her taşın altından Osmanlı İmparatorluğu'nun izleri çıkıyor. David Fromkin'in, New York Times'teki 9 Mart 2003 tarihli yazısı da bu gerçeği ifade etmekteydi: "Bir hayalet ABD'yi pençelerine almış, rahat bırakmıyor. Bu Osmanlı İmparatorluğu'nun hayaleti. Irak'ta, Sırbistan'da, Bosna'da, Kosova'da, Körfez Savaşı'nda, 11 Eylül saldırılarında bu hayalet bizimleydi. Osmanlı hayaletleri asla uzaklaşmadı.'

D&R'dan satın almak için tıklayın...

  • 2
  • 18
SADIK ALBAYRAK-31 MART GERİCİ BİR HAREKET Mİ? & İRTİCA’IN TARİHÇESİ
SADIK ALBAYRAK-31 MART GERİCİ BİR HAREKET Mİ? & İRTİCA’IN TARİHÇESİ

31 Mart Vak'ası, yakın tarihimizin en karanlık olaylarından biridir. Osmanlı devletinin dönüşümünde farklı ivmeler kazanmasına neden olmuş, tarihin akışını değiştirmiş bir ayaklanma ve sonrasını tarif etmek için kullanılan bu tabir ve ait olduğu olay, halen üzerinde perdeler örtülü ve anlaşılmaya muhtaç.

Sadık Albayrak, vak'anın en önemli ismi Derviş Vahdeti olmak üzere, tüm aktörlerini mercek altına aldığı bir belge-kitabında, olay üzerindeki örtüyü olabildiğince kaldırmaya çalışıyor.

Bu kitap, konu hakkında çalışan araştırmacıların, tarihçilerin ve meraklı okurların kütüphanelerinde mutlaka bulunması gereken bir öneme sahip. Beş kitaptan oluşan "irtica'ın tarihçesi" serisinin ilk kitabı olan bu eser, gözden geçirilmiş, kimi bilgi ve belgelerin eklendiği bu neşriyle yakın tarihimize bir nebze olsun ışık tutma çabasında...

D&R'dan satın almak için tıklayın...

  • 3
  • 18
RASİM ÖZDENÖREN-KAFA KARIŞTIRAN KELİMELER
RASİM ÖZDENÖREN-KAFA KARIŞTIRAN KELİMELER

Günlük hayatta pek çok kelime var anlamını ve hangi kültürün ürünü olduğunu bilmediğimiz. Fikrimizi ortaya koyarken mahiyetini bilmediğimiz bu kelimeleri koyma bir anlam krizine neden olabiliyor. Bu krizden çıkmanın yolu ise kendi kavram dünyamızın farkında olmaktan geçiyor.

Bu kitapta Rasim Özdenören, demokrasi, diyalektik, rasyonalizm, pozitivizm, hümanizm, bilim, kültür, gelenek ve özgürlük gibi kimi kavramların bir Müslüman tarafından nasıl kavranması gerektiğine dair öneriler getirmenin ötesinde, ele alınmayan diğer önemli kavramların irdelenmesine ilişkin bir usûl de sunuyor.

D&R'dan satın almak için tıklayın...

  • 4
  • 18
KURT VONNEGUT-ŞAMPİYONLARIN KAHVALTISI
KURT VONNEGUT-ŞAMPİYONLARIN KAHVALTISI

Kurt Vonnegut, Batman'deki Joker'in iyi kalpli ikizi gibi aslında. Beyne şerbet dökerken, kalbe kezzap saçabiliyor! Biliyorsunuz, yanlış gezegendesiniz. Kaybettiniz. Emekler boşa çıktı. İş işten geçti. Her şey kötüden betere gidiyor. Umut yok. İşte bu koşullarda gülebilir, espri yapabilir misiniz?

Şampiyonların Kahvaltısı, küresel mahvın ve bireysel kahrın esprili bir anlatımı. Modern edebiyatın erişilmez dehalarından Kurt Vonnegut'un başyapıtlarından biri. Kıyamet öncesi sessizlik ile kıyamet sonrası sessizlik arasına sıkıştırılmış bir kahkaha fırtınası aslında bu kitap!

Dwayne Hoover delirmenin eşiğinde bir otomobil satıcısı. Tüm acemi deliler gibi Dwayne de deliliğinin şekil ve yön edinebilmesi için bazı kötü fikirlere muhtaç. Bu kötü fikirleri Dwayne Hoover'a veren Kilgore Trout. Kilgore Trout bir bilimkurgu yazarı.

Kötü fikirlerin özü ise şu: Dünyadaki herkes, Dwayne Hoover hariç, birer robot. Özgür iradeye, sadece Dwayne Hoover sahip. Şampiyonların Kahvaltısı'nda Kurt Vonnegut insanoğlunun en zorlu meselelerine korkusuzca dalıyor. Gerçeği nasıl görebileceğimizi bize hatırlatıyor. Kahvaltıya buyurun. Afiyet olsun!

D&R'dan satın almak için tıklayın...

  • 5
  • 18
CEMAL ŞAKAR- ESENLİK ZAMANLARI
CEMAL ŞAKAR- ESENLİK ZAMANLARI

Osman Bayraktar'ın anlatımıyla 'Esenlik Zamanları': "Peki, aranan nedir? Aranan 'ebedi bir zaman'dır. Esenlik Zamanları, büyük ölçüde itminana ermiş bir ruhun, sükûnet halindeki duraklamasıdır. Bu süreçte, yazar bir yandan da, öykü yazma işinin teknik yanlarını sorgulamaya başlamaktadır. (…) Esenlik Zamanları, yazar için tatmin edici olma mevsimini tamamlamış; yazmanın anlamına ilişkin arada bir beliren sorular varlığını iyiden iyiye hissettirmeye başlamıştır. Sorular iki yönlüdür; birincisi hikâyenin ne olduğu, nasıl yazılması gerektiğine dair teknik düzeydeki sorular, ikincisi de yazarı ontolojik duruşunu yeniden konumlamaya zorlayan varoluşa ilişkin sorular."

D&R'dan satın almak için tıklayın...

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN