Arama

Pomodoro tekniği nedir, ne işe yarar?

Sürekli çalışıyor ancak yine de masanızda bir dağ gibi yığılan işleri bitiremiyor musunuz? Zamanınızın hiçbir şeye tam olarak ayıramadığınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman 1980'li yıllarda İtalyan bir öğrenci olan Francesco Cirillo tarafından bulunan "Pomodoro Tekniği" tam size göre. Bu teknik zamanı verimli kullanarak çalışmanın verimini artırdığını vaat eden bir tekniktir. İşte verimli bir çalışma metodu olan Pomodoro Tekniği hakkında merak edilenler...

  • 1
  • 10
"POMODORO TEKNİĞİ" NE DEMEK?
POMODORO TEKNİĞİ NE DEMEK?

Pomodoro Tekniği, zamanı verimli kullanmak için geliştirilen bir zaman yönetimi tekniğidir. 1980'lerin sonlarında Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. Teknik, kısa molalarla birbirinden ayrılan çalışma aralıklarını kullanır.

Teknikte 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık bir döneme bir "pomodoro" denir.

  • 2
  • 10
POMODORO NE DEMEK?
POMODORO NE DEMEK?

'Pomodoro' İtalyanca'da 'domates' anlamına gelmektedir. Francesco, tekniği için mutfaktaki zaman sayaçlarından ilham almış.

Sabahtan öğleye kadar, yani 4 saat masadan hiç kalmadan çalışmak; 4 saat kesintisiz çalışmak değil, 4 saat masadan kalkmadan çalışmak demektir. Kısacası kesintisiz çalışma = masadan kalkmadan çalışma demek değildir. Çünkü saatlerce masadan hiç kalkmadan çalışmaya devam etsek de, çalışma konsantrasyonumuz birçok çevresel etmen ile bölünebilir.

  • 4
  • 10
POMODORO TEKNİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?
POMODORO TEKNİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Pomodoro Tekniği, yüksek odak düzeyinde işleri bitirmeye yardımcı olmaktadır.

Verilen kısa molalar ile dikkat hep taze tutulur, maksimum odaklanma sağlanır ve daha az zihinsel yorgunluk hissedilir.

  • 5
  • 10
BAŞLAMADAN ÖNCE NEYE DİKKAT ETMELİYİZ?
BAŞLAMADAN ÖNCE NEYE DİKKAT ETMELİYİZ?

Pomodori tekniğinin en güzel yanı gün içinde mola süreleri ile birlikte 8 saate kadar çalışma imkanı verebilmesidir.

Pomodori tekniğinde tam odaklanma halini sağlamak için çalışmaya başlamadan önce çevrenizdekileri uyararak sizi rahatsız etmemelerini istemelisiniz. Ayrıca çevrimiçi bildirimlerin ve arama, mesaj gibi haberleşme kanallarının sizi rahatsız etmemesi için telefonunuzu sessize almayı unutmayın.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN