Arama

Orta Dünya’nın efendisi Tolkien’in okunması gereken 13 kitabı

Tolkien, her Hobbit'in güvenebileceği, her ejderhanın karşısında korkuyla sinebileceği ve her Elf'in arkadaş olarak kabul edebileceği bir adamdı. Peki, Tolkien'in Elfçe'yi kendi arasında iki farklı lehçeye ayırdığını biliyor muydunuz? Ya da eski bir dil olan Lombardic'e de yeniden hayat vererek üzerine eklemeler yaptığını? Sizler için Orta Dünya'nın kurgu ustası Tolkien'den okunması gereken 13 kitabı derledik.

  • 1
  • 13
Tehlikeli Diyardan Öyküler
Tehlikeli Diyardan Öyküler

Tehlikeli Diyardan Öyküler kitap özeti:

Peri masallarının dünyası engin, derin ve yüksektir, ve birçok şeyle doludur. Orada her tür hayvan ve kuş; kıyısız denizler, sayısız yıldız; kendisi bir büyü olan güzellik, ve her daim mevcut bir tehlike; kılıç kadar keskin coşku ve hüzün vardır. O diyara girmiş bir insan orayı gördüğü için kendini talihli sayabilir, ama Peri Diyarı'nın zenginliği ve tuhaflığı gezginin dilini bağlar, anlatamaz. Ve orada bulunduğu sürece, çok fazla soru sorması tehlikelidir, çünkü kapılar yüzüne kapanabilir ve anahtarlar kaybolabilir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 13
Yüzüklerin Efendisi, Kralın Dönüşü
Yüzüklerin Efendisi, Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü kitap özeti:

Yüzüklerin Efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor. Türkçe basımının ilk iki kitabı Yüzük Kardeşliği ve İki Kule, bu ilginin evrenselliğini kanıtladı. Polisiye ya da bilim kurgu meraklıları, şiir, roman ve öykü okurları, hep birlikte Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf'ın maceralarını okumaya, 'Orta Dünya'da yaşamaya başladı. Üçüncü kitap Kralın Dönüşü ile birlikte Yüzüklerin Efendisi tamamlanıyor: Bu kısımda Karanlıklar Efendisi ile Yüzük Kardeşliği, iki cephede karşı karşıya geliyorlar. Frodo ve Sam ellerinde hepsine hükmedecek Tek Yüzük ile Mordor'un içine, karanlığın kalbine doğru bir yolculuk yaparken, diğerleri de karanlığa karşı son cephe olan Gondor'da umutsuz bir savunmaya girişiyorlar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 13
Yüzüklerin Efendisi, İki Kule
Yüzüklerin Efendisi, İki Kule

Yüzüklerin Efendisi İki Kule kitap özeti:

Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda dünya ikiye bölünmüştür denir. Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. Yüzüklerin Efendisi' son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilim kurgu, fantezi, polisiye ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman sizleri bekliyor.

Bu ciltte Yüzük kardeşliği dağılıyor. Frodo ve Sam Yüzük'te birlikte Mordor'un kapılarından geçmeye çlaşırken yeni bir yola arkadaşı ediniyorlar. Orklara esir düşen Merry ve Pippin, Orta Dünya'nın en lmeski ırkıyla tanışıyorlar. Aragorn, Gimli ve Legolas ise, Orta Dünya'nın kaderini çizecek büyük savaşların ilkine katılıyorlar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 13
Hurin'in Çocukları
Hurin'in Çocukları

Hurin'in Çocukları kitap özeti:

"Yüzüklerin Efendisi" serisinin yazarı John Ronald Reuel Tolkien'in, 1918'de yazmaya başladığı, ancak hayattayken tamamlayamadığı, oğlu tarafından tamamlanan bir romanı, yarından itibaren İngilizce olarak tüm dünyada satışa sunuluyor. Yazarın oğlu Christopher Tolkien, babasının taslakları üzerinde 30 yıl çalışarak romanı tamamladı.

Açıklamaya göre, Tolkien'in oğlu Christopher Tolkien, romanı tamamlamak için babasının taslakları üzerinde yaklaşık 30 yıl uğraştı. Christopher Tolkien, el yazmalarını uzun bir süre incelediğini ve öyküye ek yapmadan tutarlı bir öykü oluşturmayı denediğini söyledi. "Hurin'in Çocukları" da Yüzüklerin Efendisi'nde olduğu gibi "Orta Dünya"da geçiyor. Öyküde, "Yüzüklerin Efendisi"nden ve hatta Hobbitlerin Tolkien'in kurduğu dünyaya adım atmasından önceki dönem anlatılıyor.

320 sayfalık kitabın kapağını ve resimlerini, "Yüzüklerin Efendisi" ve "Hobbit"te olduğu gibi yine Alan Lee çizmiş. Christopher Tolkien, 1977'de de babasının tamamlayamadığı "Silmarillion" kitabını tamamlayarak piyasaya sürdü.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 13
Silmarillion
Silmarillion

Silmarillion kitap özeti:

Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN