Arama

Dünyanın vazgeçilemeyen ödüllü kitapları

Bir kitabın, romanın iyi olup olmadığı okuyucunun yorum farklarına göre çeşitlilik gösterebilir. Fakat yine de her sene, dünya çapında çeşitli kitap ödül törenleriyle en iyi kitaplar seçiliyor. Bu sayede keşfedilmeyi bekleyen kitaplar gün yüzüne çıkıyor. Sizler için dünyanın vazgeçilemeyen ödüllü kitaplarını derledik.

  • 1
  • 15
Beni Asla Bırakma- Kazuo Ishiguro
Beni Asla Bırakma- Kazuo Ishiguro

Nobel Ödüllü Beni Asla Bırakma kitabında yatılı okul Hailsham'ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar. Hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez., Hailsham'dan önceki yaşamlarını hatırlamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine sürekli özel olduklarını hatırlatır ve bedenlerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar.

Kitabı satın almak ve incelemek için tıklayın...

  • 2
  • 15
Kadın Yok Savaşın Yüzünde-Svetlana Aleksiyeviç
Kadın Yok Savaşın Yüzünde-Svetlana Aleksiyeviç

2015 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç'in ilk eseri ve kurduğu türün ilk örneği sayılan Kadın Yok Savaşın Yüzünde, II. Dünya Savaşı'nın kadınlar 'cephesinde' nasıl yaşandığını belgeleyen çok güçlü bir sözlü tarih çalışmasıdır.

İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç'e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın "yeni bir edebi tür" yarattığını belirtmiş, eserlerini de "duyguların ve ruhun bir tarihi" sözcükleriyle betimlemişti.

Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor.

Kitabı satın almak ve incelemek için tıklayın...

  • 3
  • 15
Seri Sonu-Paul Beatty
Seri Sonu-Paul Beatty

Los Angeles'ın Dickens adlı banliyösünde doğup büyümüş bir siyahinin dilinden mizah yüklü bir anlatım…
Psikolog babasının evde eğitim verdiği ve kendi sosyal deneylerinde kullandığı "Bonbon" Ben, babası polis tarafından "kazara" öldürülünce yüklü miktarda tazminat alır. Siyahi nüfusuyla bilinen, türlü şakalara ve önyargılara malzeme olan Dickens'ın yavaş yavaş yok olması, adeta haritadan silinmesi karşısında mutsuzdur. Dickens'ı eski günlerine döndürebilmek için büyük bir mücadeleye girişirken, yolunun Anayasa Mahkemesi'ne düşeceğini öngöremez.
2016 Man Booker Ödülü'ne layık görülen Seri Sonu, Paul Beatty'nin Amerika'daki ırk ayrımı sorununu mizahi dille aktardığı çarpıcı bir roman.

Kitabı satın almak ve incelemek için tıklayın...

  • 4
  • 15
Kuzeyin Derinliklerine Giden Dar Yol-Richard Flanagan
Kuzeyin Derinliklerine Giden Dar Yol-Richard Flanagan

kitap

Mutlu bir adamın geçmişi yoktur, mutsuz bir adamın ise geçmişten başka hiçbir şeyi. Yaşlandığında Dorrigo Evans bu sözü bir yerde mi okuduğunu yoksa kendisinin mi uydurduğunu hiç bilemedi. Uydurulmuş, karıştırılmış ve kırılıp öğütülmüştü sözcükler, hem de pervasızca kırılıp öğütülmüş. Kayadan mıcıra, toza, çamura, kayaya ve böyle sürüp gidiyordu dünya; dünyanın neden böyle olduğuna dair bir açıklama veya sebep sorduğunda annesinin dediği gibi. Dünya böyledir, derdi hep. Sadece böyledir, evladım. İkinci Dünya Savaşı'nda Japonların eline esir düşen cerrah Dorrigo Evans, iki yıl önce amcasının genç karısıyla yaşadığı yasak aşkın anılarıyla baş başadır. Emri altındaki askerleri açlıktan, koleradan ve işkenceden kurtarmaya çalışırken bir gün eline bir mektup geçer. Ve okuduklarından sonra, eskiden olduğu adamdan yalnızca belli belirsiz izler kalır geriye.

Kuzeyin Derinliklerine Giden Dar Yol, aldığı Man Booker Ödüllünün yanı sıra pek çok yerde de ödül aldı.

Kitabı satın almak ve incelemek için tıklayın...

  • 5
  • 15
Bülbülü Öldürmek-Harper Lee
Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer Ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika'nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch'in gözünden anlatıyor.
Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout'un büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor.
Bir "zenci"nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor.

Kitabı satın almak ve incelemek için tıklayın...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN