Arama

Mutlaka okumanız gereken 222 kitap

Çağının tanığı olmanın kabullenmekten değil, yüzleşmekten geçtiğini her eylemiyle bir kez daha anlatan George Orwell'ın, gerçek isminin Eric Arthur Blair olduğunu biliyor muydunuz? Ya da kod adı, 'Agent Argo' olan ünlü yazar Ernest Hemingway'in, bir ajan olarak çalıştığını? Sizler için mutlaka okunması gereken 222 kitabı derledik.

  • 1
  • 222
Zemberekkuşu'nun Güncesi - Haruki Murakami
Zemberekkuşu'nun Güncesi - Haruki Murakami

İmkansızın Şarkısı adlı eseriyle tüm dünyaya adından söz ettiren Çağdaş Japon Edebiyatı'nın sevilen yazarlarından Haruki Murakami'nin ödüllü eseri olan Zemberekkuşu'nun Güncesi, Murakami'nin eşsiz üslubuyla 2005 yılında yayımlandı. Tokyo'nun mahallerinden birinde yaşayan genç Toru Okada, karısının kayıp kedisini aramaktadır. Toru kendini, çok geçmeden Tokyo'nun kendi halindeki yüzeyinin alt kısımlarında gizlenmiş bir dünyada karısını da ararken bulur. Toru'nun arayışları birbirleriyle kesişirken Toru Okada, burada tuhaf bir grup müttefikle ve kötü karakterle karşılaşır: psişik güçlere sahip bir hayat kadın, kötü kalpli fakat medyatik bir politikacıdır. 16 yaşında olan bir kız ise Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Mançurya Seferi'nde yaşadığı son derece kötü deneyimler yüzünden kalıcı hasar almış yaşlı bir gazidir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 222
Doğu'nun Limanları - Amin Maalouf
Doğu'nun Limanları - Amin Maalouf

Amin Maalouf, bu eserinde Osmanlı İmparatorluğu'nu, etnik çatışma ve çözülmeyi, Avrupa'yla Doğu'nun, dillerin ve dinlerin tanışma noktası Doğu Limanları'nı anlatıyor. İnce dokunmuş bir tarih örtüsüne işlenmiş kentler ve yaşamları bu satırlarda sizi bekliyor. Doğu'nun Limanları bu yüzyılın başını ve bir insanın trajik öyküsünün içinden anlatıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 222
Reis Bey - Necip Fazıl Kısakürek
Reis Bey - Necip Fazıl Kısakürek

1948'den 1960 yılına kadar geçen sürede tiyatro eseri kaleme almayan Necip Fazıl, 1960 ihtilaliyle girdiği hapiste, üç piyes yazmıştır: Ahşap Konak, Kumandan ve Reis Bey.

Piyesin ana karakteri Reis Bey, bir ağır ceza reisidir. Ömrü otel odalarında geçmiş, yapyalnız ve tuhaf bir adam. Taş kalpli bir kanun tatbikçisi… Onun nazarında merhamet, idamlık bir suçtur ve cemiyette bir ferdi korumak için bin kişiye idam gömleği giydirmekten kaçınmamalıdır.

Günün birinde, annesini öldürdüğü iddiasıyla huzuruna çıkarılan bir gencin idamına karar verir. Artık olaylar çok farklı gelişecek ve Reis Bey'in buz gibi iç dünyası müthiş bir sarsıntıyla yerle bir olacaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 222
İlyada - Homeros
İlyada - Homeros

Homeros'un, hayatı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte MÖ IX. yüzyılda Sakız Adası'nda yaşadığı sanılmaktadır. Eserleri Antik Yunan devletlerinde her tür bilginin kaynağı sayılan Homeros, İlyada ve Odysseia destanlarıyla edebiyatın hemen her türünü günümüze dek etkilemeyi basardı. En ünlü Antik Yunan destanı olan İlyada'da dokuz yıldır süren Troya Savaşı'nın elli bir günlük bir kısmı anlatılır. İlyada dünya edebiyatının temel taslarından biri olduğu kadar, konu ettiği döneme ışık tutan en gerçekçi eserdir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 222
Einstein Evreninde Zaman Yolculuğu - J.Richard Gott
Einstein Evreninde Zaman Yolculuğu - J.Richard Gott

Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Avrupa Fizik Derneği 2005 yılını "Dünya Fizik Yılı" olarak ilan etti. Peki neden bu yıl? Bunun gerekçesi Albert Einsteinın, 1905 yılında yayımlanan 3+1 makalesi ile günümüz fiziğinin temellerini atmasının 100. yıldönümü olmasıdır. Albert Einstein, 100 yıl önce daha 26 yaşındayken yayınladığı üç makalede atomların varlığını ve boyutlarını belirledi. Modern fiziğin en renkli dallarından birinin temellerini oluşturan "Kuantum Teorisi" de aynı yıl Einstein tarafından dünyaya sunuldu. Bu makalelerde önesürdüğü fikirler modern fiziği etkiledi. Bu yıl Einsteinın 21. yüzyıldaki yaşamı etkileyen olağanüstü fikirlerini kutlamak için bir fırsattır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN