Arama

Muhammed Esed’den 20 alıntı ile Mekke’ye Giden Yol

Muhammed Esed, Avusturya asıllı Yahudi bir ailede dünyaya geldi; sonrasında ise İslam ile müşerref oldu. Düşünür, reformist, gezgin, gazeteci, din bilimci, yazar ve siyasetçi olan Esed, İslam dünyasında 1980 yılında yayınladığı Kur'an Mesajı adlı tefsiri ile tanındı ve tarihte büyük bir iz bıraktı. Muhammed Esed'in kendi hayatını, Müslüman oluşunu, öncesini ve sonrasını muhteşem bir üslupla anlattığı Mekke'ye Giden Yol'dan 20 alıntıyı sizlerle buluşturuyoruz.

İnsanların önünde eğilmeyi gerekli bulmayız, insan yalnız Allah'ın önünde eğilmelidir.

Bir çukurda su hareket etmeden durursa, kokuşur, bataklığa döner; ama kımıldar ve akarsa arınır, berraklaşır; öyleyse insan da gezerek arınır.

Akıl tek başına manevî gerçeklere varamaz; çünkü o, maddî amaçlara çok fazla kaptırmıştır kendini; böyle bir gafletten bizi ancak iman, yalnızca iman kurtarabilir.

Hayatımızın nasıl karışık ve mutsuz olduğunu görüyordum; "toplum" ve "ulus" konusunda yapılan bütün o tiz sesli, isterik vurgulamalara rağmen, insanla insan arasında ne kadar güçsüz bir bağ bulunduğunu; içgüdülerimizden, sezgilerimizden ne kadar uzaklaştığımızı; ruhlarımızın nasıl daralıp, yoksullaştığını görüyordum.

Nereye giderse gitsin, insan kaderini boynunda taşımıyor mu?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN