Arama

Moliere kimdir? Moliere hangi eseri Osmanlı için yazdı?

Moliere, oyun yazarı ve oyuncu olarak dünya kültür tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Ömrünü tiyatro oyunlarına adamış, yıllar boyu Fransa'nın pek çok şehrini dolaşarak birçok oyun sergilemişti. Bir oyunu sırasında sahnede fenalaşan ve geçirdiği kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra tüm ısrarlara karşın rolünü tamamlayan Moliere, birkaç saat sonra yeniden fenalaşmış ve bu ikinci krizi atlatamayarak yaşamını yitirmişti. Peki, Moliere kimdir? Dünya edebiyatının en ünlü oyun yazarlarından biri olan Moliere, hangi eserini Osmanlı için yazdı?

  • 1
  • 16
MOLİERE KİMDİR?
MOLİERE KİMDİR?

Fransız oyun yazarı ve oyuncu Molière, 15 Ocak 1622 tarihinde "Jean-Baptiste Poquelin" adı ile dünyaya geldi.

Sarayın döşemelerini yapan bir mobilyacı olan Jean Poquelin ile bir zengin burjuva ailesinin kızı olan Marie Cresse'nin oğluydu.

  • 2
  • 16
ANNESİNİ KÜÇÜK YAŞTA KAYBETTİ
ANNESİNİ KÜÇÜK YAŞTA KAYBETTİ

Annesini 10 yaşındayken yitiren Moliere'in babası ile ilişkisi pek iyi değildi.

İlköğretimi Paris'te tamamlayan ve sonra Paris'in en iyi okullarından "Collège de Clermont"da öğrenim gördü. 1641'de bu okuldan ayrıldı.

  • 3
  • 16
BİR SÜRE BABASININ İŞİNİ YÜRÜTTÜ
BİR SÜRE BABASININ İŞİNİ YÜRÜTTÜ

Babası 1531'de bir imtiyaz satın almıştı ve Moliere babasının işini devam ettirmeye başladı ve bu arada hukukçu olmak için çalışmalara başladığı da bildirilir.

23 yaşında iken bir anda babasının işini bırakmaya ve Paris'ten ayrılmaya karar verdi. Daha önce tanışmış olduğu tiyatrocu güzel aktris Madelaine Bejart ile birlikte Illustre Théâtre adlı bir tiyatro topluluğu kurdu.

  • 4
  • 16
TİYATRONUN BORÇLARI NEDENİYLE HAPSE ATILDI
TİYATRONUN BORÇLARI NEDENİYLE HAPSE ATILDI

Böylece bağlı olduğu sosyal sınıf ilişkilerini geride bıraktı. Sahne adı olarak Fransa'nın Midi bölgesinde Vigan şehri civarında bir köy olan Molière ismini kullanmaya başladı. Bundan hemen sonra bu topluluğa Madelaine'nın erkek ve kız kardeşleri de katıldı.

Moliere hem iyi aktörlük gücü hem de eğitimi dolayısıyla bu gezici tiyatro grubunun idarecisi oldu. 1645'te bu gezici tiyatro grubu, çoğu pansiyon masrafları olmak üzere bir miktar borçlanmıştı. Moliere bu borçlar dolayısıyla hapse atıldı ancak bu borç ödenerek 24 saat sonra hapisten kurtarıldı.

  • 5
  • 16
12 YIL BOYUNCA ŞEHİR ŞEHİR DOLAŞARAK TİYATRO YAPTI
12 YIL BOYUNCA ŞEHİR ŞEHİR DOLAŞARAK TİYATRO YAPTI

Bundan sonra Moliere ve Madelaine Bejart, 12 yıl boyunca şehir şehir dolaşarak tiyatro yaptılar. Önceleri "Charle Dufresne"nin tiyatro topluluğuna katıldılar ve sonra kendi topluluklarını kurdular.

Bu topluluk biraz başarı kazanarak Orleans Dükü I. Filip'in koruması ve desteği altında çalışmaya başladı. Bu gezginci tiyatroculuk döneminden Moliere'in ancak iki eseri elimize geçmiştir: "L'Étourdi" ve "Le Docteur amoureux".

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN