Arama

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi'nden 25 alıntı

Gerçek bir İstanbul turuna hazır mısınız? İstanbul'un 50'li yıllarını görmek, Eminönü'nde turlayıp, yolunu gözlediğiniz vapurla Üsküdar'a geçmek ister miydiniz? "Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi" size Beyoğlu'nun sinemalarından birinde eski özlenen İstanbul'u bir film olarak izletiyor. Sizler için, Ziya Osman Saba'nın özellikle çocukluğundan beri hissettiği hüzün duygusunu her sayfada hissedeceğiniz Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi'nden 25 alıntıyı derledik.

"Burada her şey, herkes birbirine gülümsüyor. Hiçbir ihtiyar, hiçbir çirkin, hiçbir düşünceli insan resmi yok. Adeta bu fotoğrafhaneye sevinçsiz hiçbir insan ayak atmamış."

"Çevremizde herkes, her şey, acıklı sonunu bilmediğimiz, kestiremediğimiz bir filmin başlangıcında gibiydi."

"Şair olsaydım insana muhabbetlerinin hülyalı sahillerinde kâşaneler kurardım."

"Dünyada her insan az çok bir felakete uğramış olabilir. Bunun için büsbütün kötümser olunur mu? Felaketler yerine saadetleri, ölmüşler yerine doğacakları, geçmişler yerine gelecekleri düşünmeliyim."

"Düşünüyorum ki, bütün o çamaşırlardan, elbiselerden, tayyörlerden, mantolardan istediğim kadar alacak param olsa da, onları kullanabilecek, onları giyebilecek, "Bütün bunlar senin için!" diyebileceğim kimsem yok."

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN