Arama

Meşhur yazarların hiç bilinmeyen yönleri

Bir metni ilham yoluyla kaleme alan, bir düzleme aktaran yazar ve şairler tarihin her döneminde büyük bir ilgi odağı oldular. Yaşadığı dönemde meşhur olanlar olduğu gibi ölümünün ardından her yazar ve şair toplum nezdinde adeta bir kahraman, efsane olarak kabul edildi. Ancak sancılı bir üretim süreci geçiren bu büyük sanatkarlar, hayatları boyunca farklı alışkanlıklara sahip oldular. Sizler için yazar ve şairlerin en bilinmeyen yönlerini araştırdık.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

◾ Ünlü yazarın 100 tane eldiveni vardı. Sokakta eldivensiz görülmeyen Hüseyin Rahmi 'aşırı şıklık' merakından değildi bu düşkünlüğü. Mikrop korkusundandı. Sokakta hiçbir yeri asla çıplak elle tutmazdı. Çıplak elle dolaşanlara çok şaşırır, bu durum için "manasız bir cesaret" yorumunu yapardı.

◾ Hüseyin Rahmi örgü örmesini bilirdi. Çok daha eski usulde tığla örerdi. Nakış modelinden şekiller çıkarır ve bütün örgülerden anlardı. Hangisi saç örgüdür, hangisi haraşo örgüdür, hepsini bilirdi. Kadıköy'den Bostancı'ya kadar bisikletle giden Hüseyin Rahmi aynı zamanda tam bir bisiklet tutkunuydu.

MEHMET ÂKİF ERSOY

◾ 1863 yılında Baytarlık Mektebinden mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde Kuran-ı Kerim'i hıfzederek hafız olur.

◾ Haksızlığa asla tahammül etmeyen Mehmet Akif Ersoy, Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı görevinden müdürünün haksız bir karar ile azledilmesi üzerine istifa eder.

TEVFİK FİKRET

◾ Eskiden şairler kıyafetlerine özen göstermezlerdi. Fakat Tevfik Fikret, şık giyimiyle 'perişan şair kıyafeti'ni maziye karıştıranların başında gelir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN