Arama

Mehmet Akif Ersoy'un vefat etmeden önceki son günleri

"Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın." demişti Mehmet Akif… Bir vatanın kurtuluş mücadelesinde rol oynamış büyük isim… Hakkında pek çok şey merak edildi, yazıldı ve söylendi… Ancak onun en yakınında bulunan birisi vardı ki neşriyatlarda adına hiç rastlanmadı. Üstelik bu kişi son nefesinde Mehmet Akif'in yanındaydı. Mehmet Akif Ersoy'un en yakın arkadaşı Fuad Şemsi İnan, ünlü şairin son günlerini anlatıyor…

  • 1
  • 22
MEHMET AKİF'İN EN YAKIN ARKADAŞI
MEHMET AKİF’İN EN YAKIN ARKADAŞI

Mehmet Akif'in vefatından sonra yıllarca hakkında çok şey dile getirildi. Ancak yazılı belgeler arasında onun çok yakın dostu olan Fuad Sami İnan'ın adına neredeyse hiç rastlanmadı. Fuad Sami Bey gibi kimseleri kolay beğenmeyen bir kişinin "adam" olarak nitelendirdiği üç beş kişiden bir tanesi de Mehmet Akif'ti.

  • 2
  • 22
SAFAHAT’IN ASIM’INI ONA İTHAF ETTİ
SAFAHAT’IN ASIM’INI ONA İTHAF ETTİ

Hatta Mehmet Akif, Safahat'ın altıncı kitabı olan Asım'ı "Kardeşim Fuad Şemsi'ye…" hitabı ile bu vefalı dosta ithaf etmişti. Milli Şairimiz bir mektubunda Fuad Şemsi'yi şöyle tanıtır: "Oğlanın sözü, özü, her şeyi doğrudur. İrfanı, dirayeti, malumatı da caba…"

Osmanlı Devleti'nin son devirlerinde Darüşşafaka Müdürlüğü, Maarif Nezareti Tedrisat-ı Taliye ( orta öğretim) Umum Müdürlüğü gibi vazifelerde bulunan Fuad Şemsi Bey, kanaatlerinin dışında hiçbir şeyi kabul etmediği için devlet hizmetinden ayrılmış, bağlı olduğu Prens Abbas Halim Paşa'nın umumi vekâletini aldı.

  • 4
  • 22
MİRASINDA MEHMET AKİF’TEN KALANLAR VARDI
MİRASINDA MEHMET AKİF’TEN KALANLAR VARDI

Kendisinden Eşref Edip Bey'in "Mehmet Akif" isimli kitabında ve Mahir İz'in "Yılların İzi" adlı hatırasında ayrıntılı olarak bahsedilen Fuad Şemsi Bey, 15 Ağustos 1974 yılında 88 yaşında vefat etti. Ölümünden sonra kendisinden kalanlar arasında Mehmet Akif'in nüfus kâğıdı, maaş cüzdanı ve bizzat kaleme aldığı Akif'in son günlerine ait bir yazı müsveddesi vardı.

Bu yazıda F. Şemsi Bey, en kalbi duygularını yansıttı. 30 yıllık dostluğun neticesinde Mehmet Akif'in ömrünün sona erişi, kendisini o günlerde hiç yalnız bırakmayan bu vefakâr dostuna nasip olmuştu.

"Üstadın Mısır'dan dönüşünü haber alanların arasındaydım. Prenses Emine Abbas Halim de haberdar olmuş, karşılamaya o da gelmişti. Akif, İstanbul'da –aramızdaki karar veçhile- bende kalacaktı. Prenses Emine Halim – onu cidden minnettar eden ısrarıyla- kendisine misafir etti."

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN