Arama

İstanbul'dan Sayfalar kitabından alıntılar

İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan İstanbul'dan Sayfalar kitabı, diliyle, tarihiyle, kültürüyle var olan eşsiz bir hazinenin, bir dünya başkentinin sayfalarını aralıyor. Ortaylı'nın eski İstanbul döneminin havasını teneffüs ettiren kitabı, İstanbul semtleri ve hayatı hakkında gazete ve dergilerde çıkmış yazılarından oluşuyor. Seyrine doyum olmayan bir dünya başkentinin sayfalarını aralan kitaptan alıntılar derledik.

"İstanbul, sayfaları çevrilmekle bitmeyen bir kitap; seyrine doyum olmayan bir resimdir."

İlber Ortaylı'dan zamanı nasıl verimli geçireceğimizin ipuçları

"Kitabı; ekmek, su, gömlek ve taşıt aracı derecesinde gerekli görmeyen, gazete bilgisiyle yetinen bir toplumda kütüphaneciliğin ve kütüphanelerin gelişmesi konusunda pek ümitli olamayız."

"İstanbul göz nuru dökülmemiş bir bilim dalıdır. Bu şehirde uygarlıklar tarihinin her anından, her bucağından kalıntılar, renkler vardır ve bugün de ilginç bir değişimin içindedir."

  • 4
  • 21
İstanbul'dan Sayfalar
İstanbul’dan Sayfalar

İstanbul'dan Sayfalar; sokaklarından meydanlarına, camilerinden mezarlıklarına, ulema semtlerinden kütüphanelerine kadar benzersiz bir İstanbul yolculuğu sunuyor. İlber Ortaylı; diliyle, tarihiyle, kültürüyle var olan eşsiz bir hazinenin, bir dünya başkentinin sayfalarını aralıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

"Hangi şehrin böyle bir silueti var ki? İstanbul'un dışı cihanı yakar, içi bizi. 50 senedir olmadık gudubet nesneler dikildi sırtına, gene de bana mısın demiyor…"

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN