Arama

İmkansızlıklara meydan okuyan Stephen Hawking’den okunması gereken 10 kitap

Stephen Hawking'in dokuz yaşındayken sınıfının en kötü not ortalamalarından birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da kötü notlarına rağmen, takma adının "Einstein" olduğunu? ''Engelli insanların, yapamadıkları şeylere üzülmek yerine yapabildikleri şeylere yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyorum" diyerek birçok teoriye imzasını attı. İmkânsızlıklara meydan okuyan Stephen Hawking'den okunması gereken 10 kitabı sizler için derledik.

  • 1
  • 10
Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar
Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar

Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar kitap özeti:

İnsanlar her daim büyük sorulara yanıt bulmak istemiştir: Nereden geldik? Her şey nasıl başladı? Evrende bizden başka yaşam var mı? Zamanda yolculuk mümkün mü? Yapay zekâ bize üstün gelecek mi? Her şeyin gerisinde duran anlam ve tasarı nedir? Bu açıklamaların yerini New Age'ten Star Trek'e uzanan kendilerine yalnızca hurafe diyebileceğimiz çeşitli şeyler aldı. Gelgelelim gerçek bilim, bilim kurgudan çok daha tuhaf ve tatmin edici olabilir. Günümüzde bilim, bütün bu sorulara yanıt bulmaya başladı. Hawking'in ölümünden önce yazdığı son yazıların derlemesi olan bu kitap, tarihin en önemli zihinlerinden birinin büyük sorulara verdiği yanıtlardan oluşuyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 10
Zamanın ve Uzayın Doğası
Zamanın ve Uzayın Doğası

Zamanın ve Uzayın Doğası kitap özeti:

Einstein, evrenle ilgili en anlaşılmaz olayın, evrenin anlaşılabilir olması olduğunu söylemişti. Fiziğin temel kuramı olan, Kuantum Alan Kuramları ve Einstein'ın Genel Görelilik Kuramı tek bir Kuantum Kütle-çekim kuramında birleşebilirler mi gerçekten? İşte dünyanın en ünlü iki fizikçisi, Stephen Hawking ve Roger Penrose bu soruyu tartışıyorlar. Bundan altmış yıl önce, Niels Bohr ve Albert Einstein arasında Kuantum Mekaniği'nin temelleri hakkında da ünlü ve uzun bir tartışma vardı. Einstein, Kuantum Mekaniği'nin tamamlanmış bir kuram olduğunu reddediyordu. O, bunu felsefi açıdan uygun görmeyerek, Bohr'un temsil ettiği Kopenhag Ekol'ünün Ortodoks yorumuna karşı sert bir savaş yürütmüştü.

Bir bakıma, Penrose ve Hawking arasındaki tartışma, Einstein rolünü Penrose'un ve Bohr rolünü de Hawking'in üstlenmeleriyle, bu eski fikir ayrılığının uzantısıdır. Konular şimdi daha karmaşık ve geniş olmakla birlikte, eskiden de olduğu gibi, gene teknik fikirlerle felsefi bakış açılarının bir iç içeliğini yansıtmaktadır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 10
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Kara Delikler ve Bebek Evrenler

Kara Delikler ve Bebek Evrenler kitap özeti:

Stephen Hawking, olay yaratan çok satan kitabı Zamanın Kısa Tarihi'nde, kelimenin tam anlamıyla, fiziğe, evrene, gerçekliğin kendisine bakışımızı değiştirdi. Kara Delikler ve Bebek Evrenler'de Stephen Hawking'in 1976 ile 1992 yılları arasında yazdığı bazı yazılar yer alıyor. Yaygın olarak Einstein'dan beri en parlak teorik fizikçi sayılan Hawking, bu on üç yazı ve bir söyleşide, evrenimizi anlamamıza yarayan şaşırtıcı bir olanaklar dizisini ortaya çıkarıyor.

Stephen Hawking, evrenin bilinmez ve anlaşılmaz bir şey, insanın sezebileceği, fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey olduğu görüşüne katılmaz. Ona göre bu görüş dört yüz yıl önce Galileo tarafından başlatılan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrimlere karşı haksızlık etmektedir. Onlar evrenin en azından bazı alanlarının, gelişigüzel şekilde davranmadıklarını, kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. O zamandan beri geçen yıllar içinde Galileo ve Newton'un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına yaymış bulunuyoruz. Hawking'e göre evrenin tam bir teorisini ortaya koyabiliriz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 10
Kara Delikler
Kara Delikler

Kara Delikler kitap özeti:

2016 yılının Reith derslerinde Stephen Hawking, bütün bir ömür süren araştırmalarını on beş dakika içinde aktarma gibi gerçekten zorlu bir meydan okumayı kabul etti. Bu çok kısa süren derslerde Hawking, evrenin gizemlerini ortaya sererken, kara delikleri anladığımız takdirde uzay zamanın sırlarına erişebileceğimizi vurguluyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 10
Zamanın Kısa Tarihi
Zamanın Kısa Tarihi

Zamanın Kısa Tarihi kitap özeti:

Zamanın Kısa Tarihi, 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking'in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking'in varlığını ileri sürdüğü uzay ve zaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları dâhildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN