Arama

İlahi aşka adanmış bir ömür: Mevlana'dan okunması gereken kitaplar

Mevlana Celaleddin-i Rumi, düşünceleri yüzyıllardır insanlığa ışık tuttu, ilahi aşka adadığı 66 yıllık ömrü süresince insana ve hayata dair kapsayıcı eserler bıraktı. Batı dünyasında "Anadolulu" anlamına gelen "Rumi" olarak anılan Mevlana, tasavvufi öğretinin en güzel şekilde işlendiği eserleriyle insanlığa yüzyıllardır yol gösteriyor. Öğretileri ile dünyanın her yerinde ilgi uyandıran Mevlana'dan okunması gereken kitaplar...

  • 1
  • 15
Rubailer
Rubailer

Mevlânâ'nın hayat ve eserleri hakkında bugüne kadar çok sözler söylenmesine rağmen onu asıl aksettirecek olan en sağlam ayna yine onun eserleridir. Mevlânâ'nın felsefesi, şiiri, üstün dehası hakkında bize ışık tutacak, toplu ve daha net bir kanaâte ulaştıracak olan başlıca kaynaklar, elbette onun irfan hayatına miras bıraktığı Mesnevî, Mektûbât, Mecâlis-i Seb'a, Dîvânı Kebîr' ve Fîhi Mâfih gibi yazılı anıtlardır. Bu büyük şair ve mütefekkirimizin Dîvân-ı Kebîr'inde serpiştirdiği Rubâîleri de ayrıca özel bir divan içinde derlenmiş önemli bir şiir ve fikir armağanıdır. Her biri onun engin ruhunun ilâhî coşkunluğunu gösteren, ondan renk ve kokular getiren birer ilhâm çiçeğidir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

"Ağaç dalındayken bilmezmiş yaprağın kıymetini, düşünce anlarmış onu ne kadar çok sevdiğini."

  • 3
  • 15
Mesnevi
Mesnevi

"Mesnevi, hakikate ulaşmak ve Allah'ın sırlarına agah olmak isteyenler için bir yoldur. Mesnevi, temizlenmiş kişiler için gönüllere şifadır. Hüzünleri giderir. Kur'an'ı açıkça anlamaya yardım eder. Huyları güzelleştirir. diye buyrulmaktadır. Mevlana, eserini etkili kılmak, fikirlerini, duygularını daha güzel açıklamak için bazı garip, müstesna hikayeleri örnek olarak vermekte, irfan sahibi kişileri adeta büyüleyen güzel beyitlerini, bu hikayeler arasına sıkıştırmaktadır. Birbiri içine giren bu nadir hikayeler arasında gizlenmiş bulunan Mesnevi cevherlerini, bu ilahi hikmetleri bulup çıkarmak için çok dikkatle uğraşmak, emek sarf etmek ve çok sabırlı olmak gerekmektedir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

"Bu dünyada neyi çok istersen, o senin imtihanındır."

  • 5
  • 15
Aşk Şehri
Aşk Şehri

Aşk Şehri/Divan-ı Kebir'den Seçmeler, her beyti ayrı güzel ve ayrı derûni, bildiğimiz bilmediğimiz manaları barındırıyor... Mevlânâ'nın çeşitli zamanlarda, özellikle Şems'in kayboluşundan sonra söylediği şiirlerinin bir araya toplanmasıyla meydana getirilen eser, onun iç dünyasını ve ruhsal durumunu yansıtır...

Aşk Şehri'nde Mevlânâ'nın iç dünyasına yolculuk yapacak ve yedi yüzyılı aşkındır hayranlıkla okunan bu başyapıtta, âşık bir ruhun en samimi ve en coşkulu yankılarının modern zamanımıza seslenişini duyacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN