Arama

Hafıza ve hatıranın kıyısında 'Ahmet Hamdi Tanpınar'

Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü ve Beş Şehir eserleriyle okuyucuların kalbinde yer edinen Türk edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar'ın anlattıkları, hissettirdikleri, zaman geçtikçe daha değerli hale gelerek okuyuculara keyif vermeye devam ediyor. Yazdığı eserlerin kendi döneminde değerlerinin pek fazla görülmemesi, zamanının içinde tam olarak kendini anlatamadığını ve zamanının ötesine taştığını anlatması bakımından önemli...

Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk ile Tanpınar'ın düşünce dünyasında yer alan önemli detayları, Yahya Kemal ve Ahmet Haşim'in yerini, devam ve bütünlük fikrinin Tanpınar'da nasıl tezahür ettiğini ve Tanpınar edebiyatının modern birey için ifadesini konuştuk.

Tanpınar'ı bugün hala okuyor olmamız sadece birey için değil toplum için de önemlidir. Çünkü Tanpınar'ın romanlarında savunduğu, ortaya koyduğu tartıştığı meselelerin güncelliğini koruyor olması, ona her zaman dönüp bakmamızı gerektirmektedir." cümlesiyle Tanpınar'ın düşünce dünyasından önemli detaylar veren İstanbul Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, günümüz bir Tanpınar okuyucusunun, onun eserlerinde kendisinden de çok şeyler bulabileceğini ifade etti.

Edebiyatın çınarı: Ahmet Hamdi Tanpınar

  • 2
  • 10
Tanpınar’ın dünyasında Baki, Nef’i, Fuzuli ve Şeyh Galip, nasıl bir yer edinmiştir?
Tanpınar’ın dünyasında Baki, Nef’i, Fuzuli ve Şeyh Galip, nasıl bir yer edinmiştir?

Ali Şükrü Çoruk; "Tanpınar, kültürü bir ülke olarak ele alır ve geçmiş de bu bütünün önemli bir parçasıdır" diyerek Tanpınar'ın dünyasındaki Baki, Nef'i, Fuzuli ve Şeyh Galip'in yerini şöyle anlattı:

"Edebiyat üzerine düşünecek olursak, modern edebiyat kadar klasik edebiyata da değer verir. Ondan beslenmeye ve kendi edebiyatını oluşturmaya gayret eder.

Röportaja ulaşmak için tıklayın.

Sözünü ettiğimiz şahsiyetler Baki, Nef'i, Fuzuli, Şeyh Galip de bu çerçevede düşünülmeli. Tanpınar kendi sanat ve eser serüvenine katkı yapması yönüyle, sözünü ettiğimiz şairlere sıklıkla başvurur. Aynı zamanda bu, Tanpınar sanatının köklerini aramamıza da zemin hazırlar."

Zaman şairi Ahmet Hamdi Tanpınar'dan okunması gereken 10 kitap

  • 4
  • 10
Mümtaz ve Tanpınar arasında nasıl bir bağ vardır?
Mümtaz ve Tanpınar arasında nasıl bir bağ vardır?

Mümtaz ve Tanpınar arasındaki bağın sıklıkla dile getirildiğini belirten Çoruk, "Mümtaz hem Tanpınar'dır hem değildir. Tanpınar'dır çünkü Mümtaz'ın hayat çizgisine, sürecine baktığınızda, Tanpınar'ın hayatıyla örtüşen taraflara rastlıyoruz. Bununla beraber Tanpınar'ın hayatından ayrılan yönleri de söz konusudur.

Tanpınar kendi hayatını Mümtaz'la örtüştürecek bir hata yapmamıştır. Çünkü bu bir hatadır. Yazarlar şairler sadece kendi hayatlarından değil; gerçek hayattan etkilenirler ama onu yeniden kurmak yeniden inşa etmek mecburiyetindedirler. Edebi eserin kalıcılığı, sürekliliği ancak böyle bir çabayla mümkündür."

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN