Arama

Goethe okuyanları intihara sürükleyen kitabını neden yazdı?

Genç Werther'in Acıları isimli kitap birkaç yüzyıl önce, Avrupa'da garip bir intihar dalgası başlamasına sebep oldu. İlk başta sebebi tam olarak anlaşılamasa da çok sayıda genç erkek ölü olarak bulundu. Ancak, intihar edenlerin hepsi aynı kıyafetler giyinmişti ve tamamı kendilerini vurarak intihar etmişti. Olayı araştıranlar intihar edenler arasında garip bir ilişki buldu. Ölen erkeklerin hepsi Genç Werther'in Acıları isimli kitabı okumuştu. Kitap günümüzde halen çok popüler fakat o dönem 2000'den fazla kişinin intihar etmesine sebep olan şey neydi?

  • 1
  • 20
GOETHE KİMDİR?
GOETHE KİMDİR?

Alman edebiyatçı Johann Wolfgang von Goethe, 28 Ağustos 1749 tarihinde, Großer Hirschgraben caddesindeki bugünkü Goethe Evi'nde dünyaya gelmiştir.

Onu, özellikle görsel sanatlara yaklaştıran olay, Yedi Yıl Savaşları olmuştur. Avusturya ve Fransa birliğinin Frankfurt'u işgal etmesinden hemen sonra, Goethe'lerin evi karargâh binası yapılmıştır ve küçük Goethe, güzel sanatlara düşkün komutanlar sayesinde, Fransız sanatıyla tanışma fırsatı bulmuştur.

Goethe, 22 Mart 1832'de hayata veda etmiştir. Son sözlerinin "daha fazla ışık" ifadesi olduğu tartışmaya açık kalmıştır.

"Orada kendi varlığımı ve insanoğlunun duyabileceği bütün mutlulukları hissedebiliyorum."

  • 3
  • 20
KİTABI YAZMASI SADECE İKİ HAFTA SÜRDÜ
KİTABI YAZMASI SADECE İKİ HAFTA SÜRDÜ

En büyük Alman yazarlardan biri olan Johann Wolfgang von Goethe, Genç Werther'in Acıları romanını 1774 yılında yayınladı. Ünlü kitabını yazması sadece iki hafta sürmesine rağmen bırakacağı etki yıllarca devam etti.

"En üzüldüğüm şey gençlerin en güzel vakitlerini aptalca dertlerle geçirmekten yaşamamaya fırsat bulamamalarıdır."

  • 5
  • 20
DÖNEMİNİN EN ÇOK SATAN KİTABI OLDU
DÖNEMİNİN EN ÇOK SATAN KİTABI OLDU

Goethe'nin bu etkisi Avrupa'ya hızlıca yayıldı ve gelecek yüzyıl boyunca eserleri birçok yazara ilham kaynağı oldu. Genç Werther'in Acıları, ulaşamadığı bir kadına sevdalanan genç, orta sınıf bir sanatçı ile ilgiliydi. Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther'in düşsel dostu Wilhelm'e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther'in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN