Arama

Ernest Hemingway'in İstanbul'a geliş amacı neydi?

Amerikan edebiyatının kendine özgü tarzıyla tanınmış romancısı Hemingway'in birçok eseri, başyapıtlar arasında gösterilir. Özellikle 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkileyen yazar, hikayeleriyle tanınmadan önce hayatını gazetecilikten kazanır ve türlü sebeplerle dünyanın çeşitli ülkelerini gezer. Bu dönemde, Toronto'da çalıştığı gazete tarafından İstanbul'a gönderilir. Peki, ajan olarak da çalıştığını bildiğimiz Hemingway'in, Türkiye'ye gönderilme nedeni neydi? Hemingway, Mütareke İstanbul'u dönemiyle ilgili nasıl bir anlam taşıyordu? Ölüm yıl dönümünde Hemingway'in az bilinen hikayesini derledik.

Ölüme karşı tutku dolu, her durumda kendini vurmaya meyilli, ayaklanma ve iç savaşın olduğu her yerde var olan yazar Hemingway, bunların dışında son edebi boksörcü, avcı, kampa ve doğaya düşkün bir adamdı… Sık sık kendini öldürmekten bahseden yazarda intihar denemeleri baş gösterdi ve bir sabah eline aldığı bir çifteliyi şakağına dayayarak bu amacına ulaştı. Kod adı, 'Agent Argo' olan ünlü yazar Ernest Hemingway'in, bir ajan olarak da çalıştığını biliyor muydunuz? Ya da Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından kurtulduğunu; diyabet, kanser, kırık bir kafatası ve ezilmiş bir kaburgayla yaşadığını?

  • 2
  • 30
BİRÇOK HASTALIKLA MÜCADELE ETTİ
BİRÇOK HASTALIKLA MÜCADELE ETTİ

Hemingway hayatı boyunca şarbon, sıtma, cilt kanseri ve zatürree gibi birçok hastalıkla mücadele etti. İki uçak kazası atlattı. Diyabet, böbrek yırtılması, hepatit, dalak yırtılması, omurga kırığına rağmen yaşamaya devam etti. Önüne geçemediği tek şey kendisi oldu. En sonunda, en sevdiği silahını eline alıp evinin antresine gitti ve intihar etti.

İsmini babası ve amcasından alan 'Ernest Miller Hemingway' 21 Temmuz 1899 tarihinde beş çocuklu bir ailenin iki erkek çocuğundan birisi olarak ABD'de doğdu. Kendisi gerçekte bir nevi Rambo. Makineli tüfekle köpekbalığı tarıyor, el bombalarıyla denizaltılara kafa tutuyor ve koca koca ülkeleri birbirine düşürüyordu.

Çocukluğunun büyük bölümü annesinin isteği üzerine kız kıyafetleri giyerek geçirdi. Annesi saçını kız saçı gibi kestiriyor ve komşularına onu, kızı 'Ernestine' diye tanıtıyor ve belki de bu yüzden Hemingway hayatı boyunca başkaldıran maço bir tavır takınıyordu. 1928'de babası intihar eder ve kız kardeşi Madelaine'nin anılarında yazdığına göre ona "Ben de muhtemelen onun yolundan gideceğim." dedi.

Hemingway soyadını taşıyıp da intihar eden tek insan babası değil. Hemingway ve babası dışında tek erkek kardeşi Leicester ve kız kardeşi de ölmek için intiharı seçiyor. Depresyon, uyuşturucu ve birçok sorun daha Hemingway'lerin peşini bırakmıyor. Torun Margaux Hemingway, dedesinin ölümünden 35 yıl sonra 2 Temmuz 1996'da ölümcül dozda phenobarbital alarak dedesiyle aynı gün intihar eder.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN