Arama

En iyi 25 bilim kurgu kitabı

Yakın ya da uzak gelecekle ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını da kullanarak oluşturulmasıyla ortaya çıkan bilim kurgu, her zaman dönemin imkânsızlarını ele almayı başardı. Sizler için, gelecekle ilgili önemli mesajlar veren en iyi bilim kurgu kitaplarını derledik.

 • 1
 • 25
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Philip K. Dick
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Philip K. Dick

Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?, ilk kez 1968 senesinde yayınlanan Philip K. Dick tarafından yazılan bilim kurgu romanıdır. Hikâye örgüsü, bir android avcısı Rick Deckard'ın, ikinci bir avcı John İsidore isyancı androidlerin peşinden gitmesini anlatılır. Roman insanlık felsefesini inceler.

1982 yılında Hampton Fancher ve David Peoples'ın kitaptan uyarladıkları senaryo Ridley Scott tarafından Harrison Ford'un başrolde olduğu ''Bıçak Sırtı'' adlı filme çekildi. Kitabın devam romanlarının başlığı ise Blade Runner olarak değiştirildi. Kitap 1968 yılında Nebula Ödülleri'nde adaylık elde etti. 1998 yılında ise Locus Poll Ödülleri'nde 1990 yılından önce yayımlanmış en iyi bilim kurgu kitabı seçildi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 2
 • 25
Dune - Frank Herbert
Dune - Frank Herbert

Dune serisi, okurları tarafından 20. yüzyılın en iyi bilim kurgu yapıtı seçildi. Modern edebiyatın en epik anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides'in hikâyesini anlatır. Atreides'in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj 'baharatının' tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmparatorluğun güçleri Arrakis'in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır.

Frank Herbert'ın yarattığı evren, yıllar boyunca milyonlarca okurun zihninde gerçekliğini kabul ettirdi. İyi bir bilim kurgu ve iyi bir edebiyat yapıtı okumak isteyen herkesin yolu Dune serisinde birleşiyor…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 3
 • 25
Zamanda Kıvrılma - Madeleine L'Engle
Zamanda Kıvrılma - Madeleine L'Engle

Dış görünüşe aldanmamanız gereken bir dünyaya girmeye hazır olun. Meg'in babası beşinci boyuta zaman yolculuğu yapmanın imkânlarını araştırırken gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Meg ile arkadaşı Calvin ve kardeşi Charles Wallace'ın onu bulup kurtarması gerekmektedir.

Ne var ki zamanda ve uzayda yolculuk yapmak zorunda kalacakları, farklı dünyalarla ve yaşam biçimleriyle karşılaşacakları bu macerada kahramanlarımız büyümek, kendilerini ve içinde yaşadıkları evreni daha yakından tanımak zorunda kalacaklar, hem de tüm korkularına rağmen… Bilimsel ögeleri heyecan ve macerayla harmanlayan bu bilim kurgu klasiği sizleri bekliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 4
 • 25
Ben Robot - Isaac Asimov
Ben Robot - Isaac Asimov

Ünlü bilim kurgu yazarı Isaac Asimov'un bilim kurguya en büyük katkısı Üç Robot Kanunu'dur. Ben, Robot'ta, Isaac Asimov en ünlü 9 robot öyküsünü topladı. Bu öyküler, gelecek nesillerin robot öyküleri için bir yol gösterici olmuş, bilim kurguda robotun ciddiye alınmasını sağladı. Asimov, bu öykülerle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar, robot tarihinin izini sürüyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 5
 • 25
Bitmeyen Savaş - Joe Haldeman
Bitmeyen Savaş - Joe Haldeman

Joe Haldeman, yalnızca tarihin en iyi bilim kurgucularından biri değil ayrıca bir Vietnam gazisidir. İnsanlığın, çökmüş yıldızlar aracılığıyla galaksinin çeşitli yerlerine anında seyahat edebildiği bir gelecekte, insanlar Tauranlar dedikleri, iletişim kuramadıkları bir uzaylı ırkla savaştadır. Dünyanın geleceği parlak gençlerinden oluşan elit saldırı takımlarından oluşan ordu, çeşitli liman gezegenlerin kontrolü için bu ırkla çatışma halindedir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN