Arama

Edebiyatın 8 tuhaf karakteri

Bu yıl Frankenstein'ın 200 yaşına girdiğini biliyor muydunuz? Ya da Frankenstein isminin canavara değil onu ortaya çıkaran doktora ait olduğunu? Dünya edebiyatında öyle karakterler var ki, kimileri ağzından alevler püskürterek bizleri ürkütüyor, kimi ise ürkütücü görüntüsünü rağmen içimizi ısıtıyor. Sizler için bilim kurgu edebiyatından dünyaca ünlü en tuhaf karakterleri listeledik.

  • 1
  • 16
Frankenstein - Mary Shelley
Frankenstein - Mary Shelley

Bilinen en eski korku romanlarından biri olan bu roman, Dr. Frankenstein'ın bilimin ona sunduklarıyla lider rolüne bürünerek ölümsüzlüğü elde etmenin kör arzusuyla çalışmalar yapmaktadır. Mükemmelliğe doğru ulaşmaya çabalarken aslında nasıl trajik bir yolda ilerlediğini fark etmeyen sıra dışı bir zekâya sahip doktorun, çevresine ve kendisine yarattığına verdiği zararı görebilecek midir?

18. yüzyılda kaleme alınan, gotik edebiyatın ve korku türünün gözde örneklerinden birisi olan Frankenstein, sadece bir yaratığın bilim kurgu hikâyesini anlatmakla kalmaz, aynı zamanda eleştirel bir dile sahip felsefi metin olarak okunabilir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 16
Frankenstein
Frankenstein

Kimilerine göre modern zamanların ilk miti, kimilerine göre de 'ilk modern bilim kurgu karakteri olan Frankenstein ya da Modern Prometheus 1818'de yayımlandı. Britanya gotik romanının geç dönem eserlerinden biri olarak edebiyat tarihine geçti.

Frankenstein beden parçaları birleştirilerek oluşturulan bir yaratığın elektrik verilerek canlandırılmasını anlatır. "Frankenstein" oldukça ilginç bir kahramandır; sanılanın aksine Frankenstein, aslında hikâyedeki doktorun ismi olmasına rağmen genellikle doktorun yarattığı canavarın ismidir.

  • 3
  • 16
Harry Potter - J. K. Rowling
Harry Potter - J. K. Rowling

Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektupla yaşamı değişir. Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 16
Ruh Emiciler
Ruh Emiciler

Ruh Emiciler, Azkaban'ı koruyan karanlık bir bilim kurgu karakteridir. Ruh Emiciler maddesel olmayan yaratıklardır. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminin görsel sanatçıları, peçeli, iskeletimsi bir yapıya sahip olan bu karakteri tasarladılar.

  • 5
  • 16
Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien
Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien

Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda dünya ikiye bölünmüştür denir: Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. Kitabın Türkçe basım sayısı, Yüzüklerin Efendisi'ne duyulan ilginin evrenselliğini kanıtladı.

Yüzüklerin Efendisi, yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilim kurgu, polisiye, ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahiptir. Bir açıdan bakarsanız bir bilim kurgu romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir romandır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN