Arama

Edebiyat eserlerinden uyarlanan 10 çizgi roman

Birçoğumuzun vazgeçilmez yol arkadaşları olan kitaplar, bilginin en önemli kaynağı olduğu gibi hayal dünyamızı geliştiren en önemli unsurlardır. Zamana meydan okuyan ve insanların aklından çıkmayan edebiyat eserleri insanların yeni bir dünyaya doğru yelken açmasını sağlıyor. Bu edebiyat eserlerini çizimlerle anlatan çizgi romanların 19. yüzyıldan beri ilgi çektiğini biliyor muydunuz? İşte sizler için edebiyat eserlerinden uyarlanmış 10 çizgi romanı derledik.

  • 1
  • 10
PUSLU KITALAR ATLASI
PUSLU KITALAR ATLASI

Yeniçeriler kapıyı zorlarken" düşler üstüne düşüncelere dalan Uzun İhsan Efendi, kapı kırıldığında klasik ama hep yeni kalabilen sonuca ulaşmak üzeredir: "Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah! Evet, dünya bir masaldır." Geçmiş üzerine, dünya hali üzerine, düşler ve "puslu kıtalar" üzerine bir roman.

Karanlığın, yılankavi sokakların, demkeşlerin, paranın hüküm sürdüğü Galata'nın, karın deşip boğaz kesen, husye burup göz çıkartan hikâyelerin, zagon üzerine öttürenlerin, bahtsızların, yolcuların, rüya görenlerin, maceracıların şehrindeyiz. Uzun İhsan Efendi'nin yedi iklimde, dört bucakta, yeraltında ve yerüstünde gezinen dünya atlasında… İhsan Oktay Anar'ın unutulmayan ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, bu defa İlban Ertem'in masalsı çizgileriyle çizgi roman olarak karşımızda.

Çizer: İlban Ertem

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

  • 2
  • 10
ALICE HARİKALAR DİYARINDA
ALICE HARİKALAR DİYARINDA

Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar. Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için klasikler arasında yer alıyor.
Yazar: Chauvel Collette
Çizen: Xavier Collette

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

  • 3
  • 10
A'MÂK-I HAYAL
A'MÂK-I HAYAL

Türk edebiyatının ilk tasavvufi romanı olan Âmak -ı Hayal yazıldığı günden bu yana okuyucularının ilgisini çekmeye devam ediyor. Ahmet Hilmi'nin "Var" ile "Yok"un hikâyesi olan kitap vahdet-i vücûd görüşüyle hakikate sezgiyle, nefis terbiyesiyle ulaşabileceğini savunan felsefi bir roman.

"Bu kitabı, endişe-i hakikatle me'luf vicdanlar, mebahis-i nihaiyeyi seven insanlar zevkle okuyabilirler. Bir asırdır bu muhit ve bu millet hayli Raci'ler yetiştirdi ve daha birçokları yetişecektir.Kari'lerimize takdim ettiğimiz bu hikâyeler, acaba hikâye mi? mazhar-ı teveccüh olursa kendimizi bahtiyar sayarız, çünkü bu hikâyeye rağbet, ciddiyete izhar-ı teveccüh manâsını mutazammındır, bu ise kari'lerimizden istib'ad edilemez. Bu muhterem millette endişe-i hakikatle te'siryâb binlerce hassas yürek mevcud olduğunu yar ve ağyare isbat etmişdir."

Bu ön sözle başlayan Âmak-ı Hayal kitabı; faniliğin sorgulandığı, vahdet-i vücut anlayışını anlatan Hindistan'daki Buda'dan, Zerdüşt ile yüzleşmesine, ejderha ile savaşından, Çin'e uğrayıp Zümrüdü Anka'nın üzerinde uzayın derinliklerine yol alışına kadar varan uzun bir yolculuğuyla karşımıza çıkar.

İyi yetiştirilmiş ve inançlı bir genç olan Raci; maddi ve manevi ilimleri öğrenir, ardından pek çok kitap okur. Fakat öğrendiği bilgi yığını arasında kendini huzursuz ve şüphe içinde hissetmeye başlar. Derken bir gün, şehrin mezarlığında yaşayan Aynalı Dede'yle karşılaşır… Ve onun rehberliğinde dokuz gün boyunca hayalin derinliklerine dalan Raci, yavaş yavaş hakikate yaklaşırken dokuz farklı merhaleden geçer… Yıllar önce kaleme alındığı halde çağımızda hâlâ ilgi gören A'mâk-ı Hayal, modern yaşama rağmen ruhundaki boşluğu dolduramayan günümüz insanı için adeta bir baş ucu kitabıdır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

  • 4
  • 10
DÖVÜŞ KULÜBÜ
DÖVÜŞ KULÜBÜ

"Bazı hayali arkadaşlar asla çekip gitmez!"

İlk kez yayımlandığı 1996'dan beri bir yeraltı klasiği olarak anılan Dövüş Kulübü, bir anti-ütopya öyküsünü anlatıyordu. Chuck Palahniuk'un ilk romanı, tüketim kültürüne, insan tekindeki hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine ve iş dünyasına hamlesiydi. Ve işte şimdi aynı hamle, aynı gözüpeklikle, aynı karşı-ses ataklarıyla ve sonuna kadar sürdürülen bir eleştirellikle kaldığı yerden devam ediyor!

Son yılların en özgün, en sarsıcı romanları arasında sayılan Dövüş Kulübü 2 okurlarla buluşuyor, ama bu kez farklı bir biçimde. Çizgi roman olarak hazırlanan Dövüş Kulübü 2, on ayrı fasikül olarak yayımlanacak. Palahniuk, karanlık bir mizahla desteklediği güçlü ve çarpıcı üslubuyla, yaşadığımız dünyanın çirkin suretine yine ayna tutuyor. Korku ve öfkeyi, karamsarlık ve umudu bir arada veriyor.

Yazar: Cameron Stewart , Chuck Palahniuk

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

  • 5
  • 10
DON KİŞOT
DON KİŞOT

Don Kişot'u bilirsiniz, hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karakteri. Dulcinea del Toboso'ya aşıktır, kendi gibi zayıf, çelimsiz Rocinante adlı bir atı vardır. Seyisi-yardımcısı-dostu Sanço Panza ile atışır sık sık. İşte yeldeğirmenlerine savaş açan bu aşık, yaşlı şövalye, Miguel de Cervantes Saavedra'nın yazdığı bu romanın başkahramanıdır.
Edebiyatta roman türünün başlangıcı sayılan ve birinci bölümü 1605 yılında yayımlanan İspanyol edebiyatının bu başyapıtı, yayımlandığı günden beri pek çok dile çevrildi, defalarca basıldı.
"Okur" olacak kişinin mutlaka okuyacağı kitaplar arasında yer alır Don Kişot. Bir başka deyişle Don Kişot'u okumamış kişi "okur-yazar" sayılmaz.
Yazar: Flix
Çevirmen: Ayhan Bahat

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN