Arama

Edebiyat dünyasında hangi isimler dahi olarak kabul edildi?

Kalemine sarılmış herkes edebiyat dünyasının bünyesinde yer almayabilir. Kimi edebiyatçılar olağanüstü ustalıklarıyla kriterlerin üstüne çıkar ve okurların gönlünde taht kurarlar. Hatta bazıları zamanından çıkıp yüzyıllara direnerek hayal edemeyecekleri kuşakların önemli isimleri olurlar. İşte bu isimler bir dahi olarak da görünür. Sonraki yüzyıllarda da büyük yaratıcılıklarıyla anılacak olan edebiyatın benimsenen dahilerini sizler için derledik.

Bir alanda dahi olmak için neye ihtiyaç vardır? Elbette fizik, resim, tıp gibi alanların teknik yanlarını çok iyi ve özgün bir biçimde kavramış olmak gerekir. Ancak yaşadıkları dünyayı da kendilerine has bir gözle tanıyıp anlamaları gerekir.

Bir başka görüşe göre dünyanın en büyük yazarları; yapıtlarının ve dillerinin zenginlik ve sağlamlığı, insan hallerini yansıtmadaki derinlikleri, insani ve vicdani bakışlarının üstün niteliğiyle zamanlarından çok sonraya kalan, klasikleşen yazarlardır.

Yetenek, kimsenin göremeyeceği kadar uzağı görebilmek iken; deha, kimsenin bakmayı akıl edemediği yöne bakmaktı. Deha, kurucu bir rol üstlenir. Yeni bir şeyi yetkince kurar. Edebiyatın dahi yazarları, o güne kadarki edebi ve kültürel birikimi hiç kimsenin görmediği yeni bir kanala akıtarak, okuyucuya düşünülmemiş dehai bir bakış vermişlerdir. Dünyaya ve kişinin kendisine başka türlü bakmasını sağlayarak, hayatına yeni bir ufuk sunarlar.

"Deha" kelimesi sözlüklerde, "İnsan zekâsının, insan kişiliğinin erişebileceği en yüksek düzey" olarak tanımlanıyor. Bir edebiyat eseri gücünü zekâdan çok yazarın hissediş, görüş, kavrayış ve hiç kuşkusuz bunları edebi bir dil ve kurgu içerisinde ifade etme yeteneklerinden alır.

Dâhi yazar denince okuyucuyu edebiyat olgusuyla ilk tanıştıran isimler olmalıdır. Çünkü her halükarda kişi bütün ömrü boyunca okuduğu o ilk şeylerin büyüsünü aramaya devam edecektir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN