Arama

Dünyanın ilk romanı Genji'nin Hikâyesi hakkında detaylar

Dünya edebiyatının ilk romanı Don Kişot olarak anılsa da gerçek öyle değil. İlk roman, Cervantes'in eserinden tam altı yüz yıl önce, Genji'nin Hikayesi ismiyle kaleme alındı. Japonya'da saray nedimesi olan Murasaki Şikibu tarafından yazılan bu eserin kayıp sayfaları bir evde bulundu. Uzmanlar yeni bulunan el yazmasının gerçekliğini onayladı. El yazmasının 21,9 cm uzunluğunda ve 14,3 cm genişliğinde olduğu belirtildi. İşte insanlık tarihinin ilk romanı hakkında bilgiler…

  • 1
  • 11
Dünyanın ilk romanı
Dünyanın ilk romanı

Dünyanın ilk romanı Genji'nin Hikâyesi'nde kayıp sayfalar bulunuyordu. Bu kayıp sayfalar bir evden çıktı. Genji'nin Hikâyesi'ni (The Tale of Genji) 11. yüzyılda kaleme alan yazar Murasaki Shikibu, romanı yazdığı dönemde Japon sarayında nedimeydi. Japon medyasına göre uzmanlar yeni bulunan el yazmasının gerçekliğini onayladı.

  • 2
  • 11
El yazması eserin uzunluğu 21,9 cm
El yazması eserin uzunluğu 21,9 cm

El yazmasının 21,9 cm uzunluğunda ve 14,3 cm genişliğinde olduğu belirtildi. Genji'nin Hikâyesi'nin orijinal versiyonunun yok olduğu düşünülüyor ama başka yazarların hikâyenin kopyasını çıkardığı söyleniyor. Dünyanın ilk romanı olabilecek bu roman aynı zamanda Japon edebiyatının da başyapıtı sayılıyor.

  • 3
  • 11
Murasaki Shikibu adında bir saray görevlisi tarafından yazıldı
Murasaki Shikibu adında bir saray görevlisi tarafından yazıldı

Dünyanın ilk romanı olarak bilinen Genji Monogatari, İngilizce adı ile "The Tale of Genji", Murasaki Shikibu adında bir saray görevlisi tarafından yazıldı. Yazarın hikâyeyi, Genji Odası adı verilen odada 1004 yılında yazdığı anlatılır. Monogatari ise Japonca 'da hikâye, roman ve masal gibi edebiyat türlerinin genel adıdır.

  • 4
  • 11
Kana ile kaleme alındı
Kana ile kaleme alındı

Genji Hikâyesi, Japoncanın yazımında kullanılan hece yazısı olan 'kana' ile kaleme alındı. Tamamının çevirisi 1933 yılında Arthur Waley, 1976 yılında da Edward G. Seidensticker tarafından yapıldı. Günümüzde Japon lise müfredatında da yer alan eser, Japon çocuklara ilköğretim çağında da okutuluyor. Roman henüz bizim dilimize kazandırılmadı.

Genji'nin Hikâyesi, 54 bölümden oluşuyor. Romanda yaklaşık 400 karakter var. Karakterler roman boyunca takma isimlerle olay akışına dahil oluyor.

  • 5
  • 11
Konusu nedir?
Konusu nedir?

Konusu ise, Heian döneminde (794-1185) yaşamış İkinci Prensin hayatı… Kitap, kahramanın ailesinin tanıtılmasıyla başlıyor. Zamanın imparatorun soylu olmayan gözesinden bir oğlu olur. Daha sonradan "Genji" adını alacak olan çocuğu doğururken annesi ölür. İmparator, doğan çocuğa gözü gibi bakar; çünkü bu çocuk ölen kadının güzelliğini taşımaktadır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN