Arama

Dünya ne okuyor?

Bazı kitaplar vardır basılır, çok okunur ve unutulur. Bazı eserler ise yüzyıllarca okunur. Türkiye, 2019'da en çok, Sabahattin Ali, İlber Ortaylı, Stefan Zweig, George Orwell okudu. Peki, Almanya'da, Güney Afrika'da ya da Japonya'da en çok hangi kitap okunuyor? Sizler için, "Dünya ne okuyor?" listesini derledik.

  • 1
  • 10
Kokoro - Natsume Soseki
Kokoro - Natsume Soseki

Japonya ne okuyor?

Japonya'da modernleşmenin en keskin virajının alındığı Meiji döneminin tartışmasız en büyük romancısı olan Natsume'nin, bu başyapıtında bu geçiş iklimini, romanındaki karakterler aracılığıyla derin bir "gönül" (kokoro) süzgecinden geçirmektedir. "Gönül", yaklaşık yüzyıl öncesinin Japonya'sında yazıldı ve yazıldığı dönemde geçen bir hikâyeyi anlatır. Roman boyunca hissedeceğiniz merak duygunuz, size hayatla ilgili özgün dersler verecek. Uzak Doğu yaşam felsefesi ve bu felsefenin dingin ruh hallerine birebir şahit olacak ve bir insanın iç çekişlerinde kendi yaşam felsefenizden ve gönlünüzden parçalar bulacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 10
Yabancı - Albert Camus
Yabancı - Albert Camus

Fransa ne okuyor?

"Albert Camus"nün en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtıdır. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi "Meursault", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir.

Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçludur. Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... Camus'yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramadı. "Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir," der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 10
Çapraz Parmaklar - Paddy Richardson
Çapraz Parmaklar - Paddy Richardson

Yeni Zelanda ne okuyor?

Televizyon gazetecisi Rebecca Thorne, eski polis mülk geliştiricisini ortaya çıkaran bir belgesel projesi üzerinde çalışır. Bunun üzerine Chagrin'i, ünlü 1981 Güney Afrika ragbi takımının Yeni Zelanda turu hakkında başka bir belgesel üzerinde çalışmak üzere projeden çıkarılır. Aynı zamanda, Rebecca arkadaşı Rolly ile yolları ayrılır. Garip şeyler olmaya başlar: biri onu takip ediyor, evine zorla girip eşyalarını mı taşıyordu? Yoksa sadece paranoyak mıydı? Rebecca'nın hayatındaki uğursuz olaylar arttıkça, Kara Kuzu'nun başına ne geldiğini bulmak için bir yola başvuracaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 10
Dilli Darbaar - Satya Vyas
Dilli Darbaar - Satya Vyas

Hindistan ne okuyor?

Dilba Darbaar, Rahul Mishra adlı genç, neşeli ve dikkatsiz bir bir adamın yolculuğudur. Rahul, uyum sağlaması gereken daha iyi gelecek umutları için Delhi'deki küçük bir kasabadan taşınmaya karar verir. Yaşamındaki zorlukları 'her zaman başarının bir kestirme yolu var' diyerek ironik bir şekilde kendi yöntemleriyle aşmaya çalışır. Dilba Darbaar, aynı zamanda tipik bir Doğu Delhi kızı, hem de Rahul'un yanı sıra, sevgi, güven, dostluk ve yaşamın anlamını bulma arayışı içindedir.

  • 5
  • 10
Eleanor Oliphant Gayet İyi - Gail Honeyman
Eleanor Oliphant Gayet İyi - Gail Honeyman

İrlanda ne okuyor?

Eleanor Oliphant hayatta kalmayı başardı.

Ama yaşamaya nasıl devam edeceğini bilmiyor.

Oldukça basit bir hayatı var Eleanor, işe giderken her gün aynı kıyafeti giyiyor, öğle yemeğinde aynı yemeği yiyordu. Hatta dışarıdan bakıldığında mutlu bile görünebilir. Dikkatle programlanmış hayatında hiçbir eksik yok. Ama bazen de sanki koca bir boşluğun içindeymiş gibidir.

Eleanor'un etrafına ördüğü duvarlar çocukluğundan beri ilk kez, tatlı acı bir olayla yıkılma şansı buluyor. Şimdi hiç kimsenin garipsemiyor gibi göründüğü bu zor dünyada nasıl yolunu bulacağını öğrenmesi gerekecektir. Ve bunun için de hayatı boyunca görmezden geldiği, zihninin kuytu ve karanlık köşeleriyle yüzleşecek cesareti bulmalı...

Değişim bazen iyi bazen kötü olabilir. Yine de günleri dünyadan soyutlanıp saklanarak geçirmekten iyidir, değil mi? Eleanor Oliphan'dan yalnızlığın yıpratıcı etkisini ve küçük inceliklerin ne büyük değişikliklere yol açtığını anlatan farklı bir hikâye sizleri bekliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN