Arama

Dünya edebiyatının ilk romanı: “Genji’nin Hikâyesi”

Dünya edebiyatının ilk romanı diye sorulduğunda istisnasız hepimiz aynı cevabı veriyoruz. 17'nci yüzyılda İspanyol romancı Cervantes tarafından kaleme alınmış 'Don Kişot'. Ancak bu bilgiyi bir kenara atmış bir roman var. Dünyanın ilk romanı Don Kişot'tan tam altı yüz yıl evvel yazılmış. Üstelik eserin yazarı da bir kadın. "Genji'nin Hikâyesi", Japonya'da saray nedimesi olan Murasaki Şikibu tarafından 1010 yılı civarında yazıldı. Dünyanın ilk romanı olabilecek bu roman aynı zamanda Japon edebiyatının da başyapıtı sayılıyor. 11'inci yüzyılın Japonyasının esintisinde tüm edebiyatların ilk romanını sizler için derledik.

  • 1
  • 13
SARAY GÖREVLİSİ TARAFINDAN YAZILDI
SARAY GÖREVLİSİ TARAFINDAN YAZILDI

Dünyanın ilk romanı olarak bilinen Genji Monogatari, İngilizce adı ile "The Tale of Genji", Murasaki Shikibu adında bir saray görevlisi tarafından yazıldı. Yazarın kendisi, imparatorun sekreteridir ve bu hikâyeyi Genji Odası adı verilen odada 1004 yılında yazdığı anlatılır. Ayrıca belirtmek gerekir ki 'Monogatari', Japoncada hikâye, roman ve masal gibi edebiyat türlerinin genel adıdır.

  • 2
  • 13
JAPON EDEBİYATININ KADIN ANLATICISI
JAPON EDEBİYATININ KADIN ANLATICISI

Heian döneminde Japonca sadece erkeklerin öğrendiği bir dildi. Muraski'nin de erkek kardeşine Japonca öğretilirken bu dile aşina olduğu ve dili kullandığı görülür. O dönem için Çince bilen bir kadın anlatıcı olma özelliği de taşır. Genji Hikâyesi, Japoncanın yazımında kullanılan hece yazısı olan 'kana' ile kaleme alındı.

  • 3
  • 13
YAZILMASINDAN 900 SENE SONRA TERCÜME EDİLDİ
YAZILMASINDAN 900 SENE SONRA TERCÜME EDİLDİ

Roman, yazılmasından 9 yüz sene sonra İngilizceye çevrilmesine rağmen, ilk çevirisinde eksiklikler olduğu kanısı mevcut. Sonrasında tamamının çevirisi 1933 yılında Arthur Waley, 1976 yılında da Edward G. Seidensticker tarafından yapıldı.

  • 4
  • 13
JAPON LİSE MÜFREDATINDA OKUTULUYOR
JAPON LİSE MÜFREDATINDA OKUTULUYOR

Günümüzde Japon lise müfredatında da yer alan eser, Japon çocuklara ilköğretim çağında da okutuluyor. Elbette ki kültürel farklılıklardan dolayı açıklama notları ile birlikte okuyuculara sunuluyor. Romanı merak edenler için söylemekte fayda var. Roman maalesef henüz dilimize kazandırılmadı.

  • 5
  • 13
54 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
54 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Genji'nin Hikâyesi, 54 bölümden oluşuyor. Romanda yaklaşık 400 karakter var. İşi ilginç kılan ise, tüm kahramanların şahsi isimlerle değil, roman boyunca takma isimleri ile olay akışına dahil olmasıdır.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN