Arama

Dünya çapında en çok okunan kitaplar

Sizce kitapları değerlendirirken neye göre kıyaslamalıyız? Kapak tasarımına mı? Ödül alışına göre mi? Onları kaç kişinin okuduğuna bakarak değerlendirmek, evrensel anlamda ne derece ilgi çekici olduğunu görmek bakımından doğru bir karar olabilir. Dünya çapında milyonlarca okuyucuya ulaşan 20 kitabı derledik.

 • 1
 • 20
İki Şehrin Hikayesi - Charles Dickens
İki Şehrin Hikayesi - Charles Dickens

''Şu bir gerçek ki her insan diğerleri için derin bir sır ve gizemdir.''

200 milyon

Dünya edebiyatının en önemli klasik yapıtlarından biri olan ''İki Şehrin Hikâyesi'', Paris ve Londra arasında gelişen olay kurgusuyla, tarihin en hareketli anlarından biri olan Fransız Devrimi'nin ekseni etrafında biçimlenir. Edebiyat dünyasının "Dickens'ın en büyük tarihi romanı" olarak, yazarın kendisinin ise "Yazdığım en iyi hikâye" diye tanımladıkları yapıt, ''Fransız Devrimi'' ile ''Terör Dönemi'' kargaşasında yaşamak zorunda kalan bir grup insanın özel yaşamlarını aktarırken, dönemin acımasız toplumsal koşullarını irdeler.
Hapsedildiği Bastille zindanından kurtarılan Doktor Manette ile iş işten geçmeden İngiltere'ye göndermiş olduğu kızının on sekiz yıl sonra buluşmaları ve Londra'da yeni bir yaşam kurmaları; sevgi, dostluk, özveriyle örülmüş bu yaşamın Paris'te gelişen devrim dalgasının haberleriyle gölgelenişi, okuyucuya iki şehri yansıtır. Paris'teki karanlık günlerin karşısında Londra'daki aydınlık ve dingin günler yer alır. Ancak her iki şehir de karanlığın içinde umudu, aydınlığın içinde hüznü taşır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 2
 • 20
Gülün Adı - Umberto Eco
Gülün Adı - Umberto Eco

''Kendi kafanla düşünmeyi öğrenmelisin.''

55 milyon

"Gülün Adı" adlı dev romanıyla, bir anda dünyanın dört bir yanında ünlenen İtalyan yazar Umberto Eco, aynı zamanda çok yönlü bir bilim adamıdır. Umberto Eco İtalya'da, Bologna Üniversitesinde öğretim üyesi, semiolog, tarihçi; filozof, estetikçi, Orta Çağ uzmanıdır. Umberto Eco'nun bu ilk romanı, 1980'de İtalya'da yayımlanışından bu yana sayısız basımı yapıldı ve dünyanın pek çok diline çevrildi.

Dünyada olağanüstü bir ilgi uyandıran bu romanın yankıları hala sürüyor. Bu romanın başarısında kuşkusuz, yazarın Orta Çağ konusunda derin ve dolaysız bilgisinin büyük payı vardır. Tam anlamıyla ve her bakımdan Orta Çağ dünyasını yansıtmakla birlikte "Gülün Adı", kesinlikle en iyi çağdaş romanlardan biridir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 3
 • 20
Simyacı - Paulo Coelho
Simyacı - Paulo Coelho

''Seni seviyorum, çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı.''

65 milyon

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun üçüncü romanıdır. Kitap, 1996 yılından bu yana Türkiye'de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlâna'nın ünlü Mesnevî'sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir "klasik" yapıt haline geldi.

Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsüdür. Ama aynı zamanda bir "nasihatnâme"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzudur. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor.

Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 4
 • 20
Hobbit - J.R.R. Tolkien
Hobbit - J.R.R. Tolkien

"Size sözlerinizden pişman olmanız için zaman tanıyacağım."

140.6 milyon

İngiliz Dilbilim Profesörü ve roman yazarı J.R.R. Tolkien'in, olağanüstü bir titizlikle kurguladığı ''Orta Dünya'' adlı fantastik bir evrende geçen Hobbit, yazarın bu evrende geçen masalları çocuklarına anlatmaya başlamasıyla bir kitap haline geldi.

Hobbit adlı eserin üzerine kurulduğu Orta Dünya, büyülü çeşitli ırklara ve dillere sahip epik bir dünyadır. Bu dünyada İnsanlar, Cüceler, Elfler, Büyücüler, Ejderhalar, Goblinler ve Orklar yaşamaktadır. Cüceler, dağların kalbinde yaşayan kudretli, madenci bir halktır. Korkunç ve altına susamış ejderha Smaug, Erebor adlı Cüce Kenti'ne saldırır ve burada yaşayan Cüce halkın başına korkunç felaketler getirir.

Ana vatanlarından kaçıp sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan Erebor Tahtı'nın Varisi Thorin Meşekalkan ve kuzenleri, Gandalf adında bir büyücünün yardımıyla ana vatanlarını ejderha Smaug'dan kurtarmak için olağanüstü bir plan yaparlar. Bu planda oynayacağı rol son derece önemli bir hal alacak Hobbit Bilbo Baggins'in kapısını çalarlar ve Bilbo, hiç beklemediği bir anda, destansı bir maceraya dahil olmak zorunda kalır.

Peter Jackson tarafından üçleme olarak sinemaya uyarlanan eser, yayımlandığı tarihte büyük bir ilgi gördü ve olumlu yorumlar alarak çok kısa zamanda kült eser mertebesine erişti.

Hobbit, edebiyat çevrelerince büyük saygı gören Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin başlangıcını anlatması sebebiyle önemli bir yere sahiptir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 5
 • 20
Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği - J.R.R. Tolkien
Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği - J.R.R. Tolkien

''Harikaları aceleye getirerek berbat etme.''

150 milyon

Tolkien'in yapıtı söz konusu olduğunda dünya ikiye bölünmüştür denir: Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar... Kitabın Türkçe basım sayısı, Yüzüklerin Efendisi'ne duyulan ilginin evrenselliğini kanıtladı.

Yüzüklerin Efendisi, yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilim kurgu, polisiye, ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahiptir. Bir açıdan bakarsanız bir bilim kurgu romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir romandır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN