Arama

Dostoyevski'den okunması gereken 10 kitap

Bir Dostoyevski kitabı okumak, bilmediğimiz muazzam bir şehre girmek, bir savaşın gölgesine tanık olmak gibidir. Yaptığı psikolojik analizler ile okurlarını büyüleyen, her bir eserinde farklı karakterleri ile okuyucusunu farklı dünyalara ulaştıran deha Dostoyevski'den okunması gereken 10 kitabı sizler için derledik.

  • 1
  • 10
İnsancıklar
İnsancıklar

İnsancıklar, St. Petersburg'da bir devlet dairesinde çalışan orta yaşlı ve alçak gönüllü kâtip olan Makar Devuşkin ile uzaktan akrabası, yirmili yaşlarının başında genç bir kadın olan Varvara Dobroselova arasındaki mektuplaşmalardan oluşan bir eserdir. Dostoyevski'nin henüz 24 yaşındayken kaleme aldığı; yoksulluk, dostluk ve sanat sevgisi gibi temalarla örülü bu roman, dönemin eleştirmenlerince adeta göklere çıkarılarak yazarın edebiyat çevrelerine bir yıldız gibi girmesini sağladı ve çok parlak bir "toplumsal roman" olarak nitelendirildi. Büyük ustanın, o güçlü üslubuyla anlattığı; sıradan, pek fazla dikkat çekici olmayan, fakir insanların dostluk ve sevgi öyküsü sizleri bekliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 10
Suç ve Ceza
Suç ve Ceza

"Hemen şimdi bir şeyler yapmak gerek," diye söylenir Raskolnikov. "Ne olursa olsun bir şeyler yapmak için karar vermek ya da büsbütün yaşamaktan vazgeçmek..."

Yoksul ve onurlu Raskolnikov'un tavan arasındaki öğrenci odasında yaşadığı ikilem ve sonrasında tasarladığı cinayet, Rusya'da bir fırtınanın kopmasına neden oldu. Suç ve Ceza farklı dillere çevrildiğinde, yazarı olan Dostoyevski'yi dünya edebiyatının zirvesine taşıdı. Yüz elli yıllık bu başyapıt hâlâ en çok sevilen ve en çok okunan romanlar arasındadır. Çünkü zaman, Suç ve Ceza'nın ele aldığı meseleleri eskitemedi.

İyi ile kötü arasındaki savaş hâlâ sürüyor ve bir zamanlar Raskolnikov'un yaptığı gibi, modern dünyada insan olmanın anlamı ve eylemlerimizin ahlaki sonuçları üzerinde düşünmeyi sürdürüyoruz. Sözüm ona yüce bir amaç uğruna her türlü fenalığı, en ufak bir pişmanlık duymadan yapmaya hazır olanları gördükçe sahici bir yüzleşmenin değerini bir kez daha kavrıyoruz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 10
Ezilenler
Ezilenler

1861'de yayımlanan ''Ezilenler'', eleştirmenlerin sert tepkileriyle karşılaştı. Fakat geniş bir okuyucu kitlesi tarafından beğeniyle okundu. Daha sonra yazdığı Suç ve Ceza, Ecinniler, Karamazov Kardeşler adlı romanlarıyla Dostoyevski, dünya edebiyatının dâhi yazarları arasında ilk sıralarda yer aldı.

Dostoyevski'nin en başarılı eserlerinden biri olan Ezilenler'de, yazar diğer romanlarında da yaptığı gibi ruh çözümlemelerine sıkça yer verdi. Böylece okurun karakterlerin psikolojisine bürünmesini sağladı.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 10
Ölüler Evinden Anılar
Ölüler Evinden Anılar

Ölüler Evinden Anılar, Fyodor Dostoyevski'nin 1862 yılında yayımlanan romanıdır. Dostoyevski, bu kitabında mücadelenin ve umudun öyküsünü anlattı. Goryançikov, Akim Akimiç, Petrov, Ali'nin ve tüm mahkûmların insanlığına ışık tuttu ve onları betimledi.

1821 - 1881 yılları arasında yaşayan Büyük Rus Romancısı Dostoyevski'nin yaşamında Sibirya'daki hapislik yıllarının çok önemli bir yeri vardır. 1849 - 1854 yılları arasında Sibirya'nın Omsk bölgesindeki bu hapislik Dostoyevski'ye ve ezilen insanları yakından tanıma, anlama ve inceleme olanağıyla birlikte, zengin bir malzeme kaynağı verdi. Dostoyevski, bu yıllarının anılarını 1861-1862'de Vremya dergisinde ''Ölü Evinden Anılar'' adıyla yayımlayınca ününü yenilemekle kalmadı, Turgenyev ve Tolstoy'un övgülerini de aldı. Bir yazarın hapislik yaşamının canlı bir anlatımı olan Ölü Evinden Anılar, toplum dışına itilmiş insanların acılarını anlatan bir Dostoyevski başyapıtıdır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 10
Tatsız Bir Olay
Tatsız Bir Olay

Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmektedir. Dostoyevski'nin deyişiyle, ''güzel ülkemizin değerli çocuklarının'' kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya'da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askeri bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllardır.

İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: İnsanseverlik. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski'nin uzun öykülerinden biridir. Son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt sizleri bekliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN