Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Edebiyat
 • Bir hayvana insani özelliklerin verildiği kurgu türünün örneği Yabanın Çağrısı'ndan alıntılar

Bir hayvana insani özelliklerin verildiği kurgu türünün örneği Yabanın Çağrısı'ndan alıntılar

Yayımlandığı ilk günden beri büyük ilgi toplayan Yabanın Çağrısı, 1923'te ilk kez filme alındı, okullarda müfredata girdi, 47 dile çevrildi ve bugüne kadar baskısının tükenip, raflarda bulunmadığı olmadı. Jack London'ı doğum yıldönümünde, Yabanın Çağrısı eserinden önemli alıntılar eşliğinde hatırlıyoruz.

 • 1
 • 21
Sağlam yapılı, kalın kürklü kızak köpekleri
Sağlam yapılı, kalın kürklü kızak köpekleri

London, kız kardeşinin eşi Kaptan Shepard'la birlikte Klondike Altına Hücum dalgasına katılmak üzere 12 Temmuz 1897 günü yola çıktığında yirmi bir yaşındaydı. Bu deneyimi, "Kendimi Klondike'ta tanıdım" sözleriyle anar. Yaptığı uzun yolculuk sırasında, özellikle Alaska'dan geçerken, kitaplarından kullanacağı bolca malzemeye rastladı. Bunların en önemlisi Beyaz Geçit adı verilen bir yer oluşturuyordu. Burası Klondike'a gitmeyi amaçlayan altın arayıcılarının güzergâhı üzerindeydi ve iklim koşullarına, yalçın araziye dayanamayarak ölen atların iskeletleriyle dolu olduğundan "Ölü Alt Geçidi" olarak da anılıyordu. Sağlam yapılı, kalın kürklü kızak köpeklerine ihtiyaç olduğu böylece anlaşılmıştı ve bu da London'ın en önemli iki yapıtına, Yabanın Çağrısı'yla Beyaz Diş'e konu olacaktı.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

 • 2
 • 21
İlk günden büyük ilgi topladı
İlk günden büyük ilgi topladı

London, San Francisco'ya dönünce kitabı yazmaya koyuldu ve bitirince tefrika edilmek üzere 1903'te The Saturday Evening Post'a 750 dolar karşılığında sattı. Bununla hemen hemen aynı zamanda Macmillan Yayınevi de yapıt için yazara iki bin dolar ödedi ve bir ay sonra kitap formatında yayınlandı. Yabanın Çağrısı ilk günden büyük ilgi topladı, 1923'te ilk kez filme alındı, okullarda müfredata girdi, 47 dile çevrildi ve bugüne kadar 115 yıldır baskısının tükenip, raflarda bulunmadığı olmadı.

 • 3
 • 21
Yabanın Çağrısı için esinlendiği köpek
Yabanın Çağrısı için esinlendiği köpek

Kitabın başkahramanı Buck adında bir köpektir. London, büyük olasılıkla Dawson'da kışlık kampta ve dönüş yolculuğunda çok sayıda kızak köpeği görmüştü. Yabanın Çağrısı için esinlendiği köpekse dostluk kurduğu Marshall Latham Bond'la kardeşi Louis Bond'a ait bir St. Bernard-İskoç Collie kırmasıydı. Yabanın Çağrısı bir hayvana insani özelliklerin, içgüdülerin ve düşüncelerin verildiği kurgu türünün örneğidir. Hikâye tarzı olarak Amerikan edebiyatında önemli yeri olan pastoralizmin önde gelen örneklerindendir.

Bir hayvana insani özelliklerin, içgüdülerin ve düşüncelerin verildiği kurgu türünün ilk örneği olan Yabanın Çağrısı'ndan önemli alıntıları sizin için derledik.

 • 4
 • 21
Yabanın Çağrısı'ndan önemli alıntılar
Yabanın Çağrısı'ndan önemli alıntılar

"Buck, gazete nedir bilmezdi; gazete okusa, sadece kendisi için değil Puget Boğazı'ndan San Diego'ya kadar olan ılıman gelgit kıyılarındaki güçlü, uzun tüylü tüm köpekler için belanın yaklaştığından haberi olurdu. Çünkü kutup karanlığını el yordamıyla yoklayan insanlar sarı bir metal bulmuştu; çünkü buharlı gemi ve nakliye şirketleri bu buluşu parlatıyor, binlerce adam Kuzey'e akın ediyordu. Köpeğe ihtiyacı vardı bu adamların ve istedikleri köpekler de iri, zorlu işlerin altından kalkabilecek kadar güçlü, dondurucu soğuktan korunabilecek kadar uzun tüylü olanlardı."

"O acımasız gösteriyi her seyredişinde aldığı ders hep aklına geliyordu: Sopa kimdeyse, kanun onun elindedir."

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN