Arama

Beş yıl boyunca en çok okunan listesine giren 20 kitap

Oğuz Atay'ın, ilk romanı Tutunamayanlar adlı eserini okuyan ilk kişinin Vüs'at O. Bener olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı eserin yazarı J. D. Salinger'in, kitabın arka kapağındaki fotoğrafın kaldırılmasını istediğini? Sizler için, beş yıl boyunca en çok okunanlar listesine giren 20 kitabı derledik.

  • 1
  • 20
Bu Ülke - Cemil Meriç
Bu Ülke - Cemil Meriç

Bu ülke, Cemil Meriç'in "aynı kaynaktan fışkırdılar" dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. "Bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin vicdanı olmak, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak" isteği Cemil Meriç'in düşünme ve yazma çabasına her zaman yön vermiştir. Elinizdeki kitap bu isteğin belki de en fazla berraklaştığı eseri: "Bu sayfalarda, hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülakata bu kitabı yazmak için geldim: etimin eti, kemiğimin kemiği."

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 20
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu - Peyami Safa
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu - Peyami Safa

Peyami Safa'nın şaheserlerinden Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Türk edebiyatında "insan ruhunun derinliklerinde ve labirentlerinde dolaşan ilk roman" olması ve hasta bir insanı ve onun psikolojisini ele alması bakımından önemli bir yere sahiptir. Birçok araştırmacı ve yazar tarafından Türk edebiyatında bir ilk kabul edilen Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Tanpınar dediği gibi, "acının ve ıstırabın yegâne kitabı" olarak hem kemiyet hem de keyfiyet bakımından başka hiçbir eser olmasa da Türk romanının var olduğuna delil gösterilebilecek kudrette bir eserdir.

Romanın genç kahramanı, ayağındaki rahatsızlıktan kurtulabilmek için sayısız doktora görünür ve en nihayetinde havadar bir ortamda, stresten uzak bir istirahat dönemi geçirmesi gerektiğine ikna edilir. Ancak, gerek akrabaları olan bir Paşa'nın Erenköyü'ndeki köşkünde misafir kaldığı dönemde, gerekse kendi evi ve hastaneye gidiş gelişlerinde şuurunu adeta bir facia atmosferinde yoğurur. Peyami Safa'nın çocukluk ve gençlik dönemlerinden fazlasıyla izler taşıyan roman, hem umudu ve umutsuzluğu, hem de sevinci ve felaketi aynı sayfalara sığdırabilmiş olması bakımından insanın eşsiz bir tarifini sunuyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 20
Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos
Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos

Jose Mauro de Vasconcelos'un başyapıtı Şeker Portakalı, "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyledi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 20
Doğu'nun Limanları - Amin Maalouf
Doğu'nun Limanları - Amin Maalouf

Amin Maalouf, bu eserinde Osmanlı İmparatorluğu'nu, etnik çatışma ve çözülmeyi, Avrupa'yla Doğu'nun, dillerin ve dinlerin tanışma noktası Doğu Limanları'nı anlatıyor. İnce dokunmuş bir tarih örtüsüne işlenmiş kentler ve yaşamları bu satırlarda sizi bekliyor. Doğu'nun Limanları bu yüzyılın başını ve bir insanın trajik öyküsünün içinden anlatıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 20
Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

1998'ten bu yana basılan kitap müthiş bir satış başarısı yakalayan ve ilk basımı 1943 yılında çıkan "Kürk Mantolu Madonna", kitap olarak basılmadan önce 1941 yılında 48 bölüm halinde "Hakikat" gazetesinde "Büyük Hikaye" başlığı altında yayımlandı. Sabahattin Ali, Büyükdere'de ikinci kez askerliğini yaptığı dönemde sol bileğini sakatlamasına rağmen romanı yazmaya devam etmiştir.

Kitap 73 yıl sonra 2016 yılında İngilizceye çevrilerek "Modern Klasikler" serisi adı altında "Madonna In A Fur Coat" ismiyle Penguin yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın İngilizceye çevirisini "Maureen Freely" ve "Alexander Dave" gerçekleştirdi.

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda... Babasının isteğiyle Berlin'e giden ve oradaki bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloyla karşılaşan Raif Efendi, tabloda resmedilen kadın portresinin Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş "Madonna delle Arpie" adlı tablodaki Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini düşünür. Raif Efendi, daha sonra takıntı derecesinde hayran olduğu tablodaki yüzün sahibiyle karşılaşacaktır.

Satın almak ve kitabı incelemek için tıklayınız...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN