Arama

Adrenalin tutkunlarının okuması gereken 20 kitap

Agatha Christie'nin dünyaca ünlü eserleri yazarken, banyoda elma yemek gibi ilginç bir alışkanlığı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Paul Auster'ın kızının ismini koyarken, 'New York Üçlemesi'nin kahramanlarından Sophie Fanshawe'den ilham aldığını? Sizler için, okumaya başladığınız andan itibaren zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız, yer yer nefesinizi tutacağınız, yer yer de meraklanacağınız 20 kitabı derledik.

  • 1
  • 21
Algernon'a Çiçekler - Daniel Keyes
Algernon'a Çiçekler - Daniel Keyes

Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, bilim adamlarının, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir adaydır. Bu deney, Algernon adındaki laboratuvar faresinde test edilmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir.

Ameliyattan sonra, Charlie'nin durumu günlüğüne yazdığı raporlarla takip edilmeye başlanır. İlk yazdığı raporlara çocuksu bir dil ve imla hataları hakimdir ve sonra ameliyat etkisini göstermeye başlar. Charlie artık, insanların kendisiyle dalga geçemeyeceğini ve bir sürü arkadaş edineceğini, aşık olduğu kadına açılabileceğini düşünür. Fakat zekâsı normalin çok üstüne fırladığından, çevresinde yadırganır, kıskanılır ve istemiş olduğu arkadaşları edinmekte yine başarısız olur ve yine yalnızdır. Bu deney, son derece önemli bir buluş olarak görülüyordu, ta ki Algernon'da ani bir gerileme baş gösterene kadar. Acaba Charlie'de de aynı gerileme olacak mıydı?

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 21
On Küçük Zenci - Agatha Christie
On Küçük Zenci - Agatha Christie

Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası'ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur. Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar... Peki, konuklar buradan kurtulabilecek midir?

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 21
Hayaletler - Paul Auster
Hayaletler - Paul Auster

Mavi, bir özel dedektif... Müşterisi Beyaz için Turuncu Cadde'de oturan Siyah'ı izleyip hakkında ayrıntılı rapor yazmaya çalışıyor. İnsanların sadece renklerle var olduğu, kimin gerçek, kimin hayal ürünü ya da hayalet olduğu anlaşılmayan bir ortamda gerilim yaratan olaylar sonunda Mavi, neredeyse Siyah'ın yaşamı içinde kaybolma noktasına geliyor. Bir başkasını izleme teması üzerine kurulu polisiye roman şablonu bu kitapta kişinin kendi kendini izlemesi sonucuna vararak genel geçer klişenin dışında bir özgünlük taşıyor. Kişilerin benlik arayışları ve gerçek arasındaki ilişkiler, Paul Auster'ın akıcı diliyle hayata geçiyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 21
Casus - Clive Cussler
Casus - Clive Cussler

Takvimler 1908'i gösterirken dünya hızla savaşa doğru sürükleniyor, uluslararası gerilim giderek tırmanıyordu. Güç paylaşımında rakiplerini alt etmeyi varlık koşulu sayan büyük devletler, casusluk ağlarını düşman sahalarında sınamaktan çekinmiyorlardı. Zırhlı savaş gemileri için hayati önemi olan topların dâhi tasarımcısı Arthur Langner'ın intihar süsü verilmiş bir suikastla öldürülmesiyle Amerikan Donanması büyük bir yara almıştır. Adına rüşvet lekesi de bulaştırılan Langner'ın kederli kızı, babasının anısını temize çıkarmak için Van Dorn Dedektiflik Bürosu'na başvurur.

Ajan Isaac Bell'in üslendiği dosya, peş peşe gerçekleşen ve tek bir merkezden yönetildiği, üstelik çok gizli bir askeri projeyle bağlantılı olduğu anlaşılan cinayetlerle gittikçe karmaşıklaşacak, Bell bir anda kendini Amerikan donanma gücünün kaderini tayin edecek büyük bir hesaplaşmanın ortasında bulacaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 21
Şampiyonların Kahvaltısı - Kurt Vonnegut
Şampiyonların Kahvaltısı - Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut Şampiyonların Kahvaltısı öyküsü tek benci anlatımın en güzel örneklerinden. Rahatına düşkün ve dengesiz olarak göz ardı edilen "kahvaltı", öyküde "Mükemmel paranoya, mükemmel farkındalıktır" cümlesiyle kişiselleştirilmiş bir açıklama haline getiriliyor.

Kurt Vonnegut, Batman'deki Joker'in iyi kalpli ikizi gibi. Beyne şerbet dökerken kalbe kezzap saçıyor! Her şey kötüden betere gidiyor. Umut yok. İşte bu koşullarda gülebilir, espri yapabilir misiniz?

Şampiyonların Kahvaltısı, küresel mahvın ve bireysel kahrın esprili bir anlatımı. Modern edebiyatın erişilmez dehalarından Kurt Vonnegut'un başyapıtlarından biri. Kıyamet öncesi sessizlik ile kıyamet sonrası sessizlik arasına sıkıştırılmış bir kahkaha fırtınası! Dwayne Hoover delirmenin eşiğinde bir otomobil satıcısı. Tüm acemi deliler gibi Dwayne de deliliğinin şekil ve yön edinebilmesi için bazı kötü fikirlere muhtaç. Bu kötü fikirleri Dwayne Hoover'a veren Kilgore Trout. Kilgore Trout bir bilim kurgu yazarı. Kötü fikirlerin özü ise şu: Dünyadaki herkes, Dwayne Hoover hariç, birer robot. Özgür iradeye, sadece Dwayne Hoover sahip. Şampiyonların Kahvaltısı'nda Kurt Vonnegut insanoğlunun en zorlu meselelerine korkusuzca dalıyor. Gerçeği nasıl görebileceğimizi bize hatırlatıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN