Arama

10 soruda modern Rus edebiyatının kurucusu Aleksandr Puşkin

Modern Rus edebiyatının kurucusu sayılan Puşkin, 1800'lerde yaşamış dünya edebiyatının da önemli bir ismiydi. Yaşamı da edebi yönü kadar dikkat çekici olan yazarın bugün ölüm yıldönümü. Peki, çağları aşıp günümüzde hala ilgi ve sevgiyle okunan eserlerin sahibi Puşkin'in hayatı ve şiirlerdi nasıldır? Sürgün edilişi, edebi yönü, sevdiği kadın uğruna yaşadığı düello ve ölümü hakkında her şey 10 soruda Puşkin ile sizlerle…

  • 1
  • 10
1.Puşkin nasıl bir eğitim gördü?
1.Puşkin nasıl bir eğitim gördü?

6 Haziran 1799'da Moskova'da doğan Puşkin'in çocukluk yılları Moskova'da ve babasının çiftliği olan Moskova civarındaki Zaharovo köyünde geçti. Mükemmel bir ev eğitimi gören Puşkin, erken yaşlarda birçok Avrupa dilini öğrendi, Rus halk masallarını ve Avrupalı önemli yazarları okudu. Puşkin, ilk bilgilerini Fransız mürebbiyelerden edindi. Henüz sekiz yaşındayken Fransızca ve Rusça öğrenmişti. 11 yaşına geldiğinde özgürlükçü ve hicivci yazarlarını beğendiği Fransız edebiyatından etkilenerek Fransızca şiirler ve güldürüler yazmaya başlamıştı.1811'de Petersburg'da aristokrat ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü Çar Köyü Lisesi'ne kaydoldu.

  • 2
  • 10
2.Şiire nasıl başladı?
2.Şiire nasıl başladı?

Puşkin, on iki yaşına geldiğinde, aristokrat aile çocuklarına yönetime hazırlamak için Rus Çarı I. Aleksandır'ın Tsarskoye Selo'da (Çar'ın yazlık köyü) açtırdığı okula yazdırıldı ve bu okuldaki altı öğrenim yılı boyunca, tıpkı okulun diğer öğrencileri gibi, Petersburg'a gitme izni verilmeden dış dünyadan kopuk bir şekilde eğitim gördü.

Şairlik yeteneğiyle arkadaşları arasında sivrildi. İlk şiiri "Şair Dost'a" (1814) Nikolay Karamzin'in Avrupa Habercisi dergisinde yayımlandı. Puşkin'in lise yıllarında yazdığı şiirlerinde gerçekçilik eğilimi açıkça göze çarpmaktadır. O dönem şiirinde kullanılmayan kaba ve gündelik sözcükleri kullandığı şiirleriyle Gavrila Derjavin'in dikkatini çekmeyi başardı.

Artık ünlü bir şair sayılmaya başlayan Puşkin, Çar Köyü Lisesi'ndeki eğitimini 1817'de tamamladıktan sonra Petersburg'a giderek Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. Bu arada birçoğu yasaklanan özgürlükçü şiirleri ve taşlamaları, bu sıralarda halk arasında yayılmıştır. Rus edebiyatında ilk kez, şiir halk tarafından hayranlıkla karşılanmıştı.

Puşkin, bu sırada Rus Çarı I. Aleksandr tarafından Kafkasya'ya tayin edildi ve burada ünlü Kafkas Esiri ve Bahçesaray adlı destanlarını yazdı. Gerçeği olduğu gibi aktarmayı tercih eden Puşkin'in eserlerinde ne klasik şiirin kuralcılığı, ne de Romantizm'in etkileri belirgin bir şekilde öne çıkıyordu.

  • 3
  • 10
3.Neden sürgün edildi ve sürgünde hangi eserlerini yazdı?
3.Neden sürgün edildi ve sürgünde hangi eserlerini yazdı?

Puşkin, önce Kafkasya'ya, sonra Moldova'ya sürüldü. Rusya'daki askeri yönetime karşı kaleme aldığı isyankar şiirlerinden dolayı dört yıl süreyle başkente girmesi yasaklanan Puşkin, ailenin sahip olduğu Mihaylovskoye köyünde yaşamak zorunda bırakıldı. Hükûmet tarafından oğlunu gözetim altında tutmakla görevlendirilen babası da görevini yerine getirmişti.

Kafkasya'nın doğası genç şair üzerinde yeni dönem şiirlerini de belirleyen derin etkiler bıraktı. Yirmi dört yaşındaki Puşkin, bu sürgün döneminde, yedi yıl sonra tamamlayacağı Yevgeniy Onegin adlı romanını yazmaya başladı. Çingeneler, Peygamber ve Boris Godunov adlı önemli eserlerini de yine bu sürgün yıllarında yazdı.

  • 4
  • 10
4.Rus Çarı Nikolay’ın Puşkin’e sunduğu koşul neydi?
4.Rus Çarı Nikolay’ın Puşkin’e sunduğu koşul neydi?

Sürgün dönemini Rus Çarı I. Nikolay'ın, Aleksandr'ı Moskova'ya çağrısı bitirdi.Puşkin, yeniden özgür olabilecekti ama bu sefer de kalemi denetlenecekti. Bundan sonra Aleksandr'ın kaleminden çıkan her sözcük Çar'ın sansüründen geçecekti.

Bu durum giderek Aleksandr'ın yaşam koşullarını oluşturuyordu. Özellikle aşk maceraları ve polis baskınları hayatının vazgeçilmez parçaları haline gelmişti.

  • 5
  • 10
5.Puşkin’in Osmanlı topraklarını anlattığı eseri hangisidir?
5.Puşkin’in Osmanlı topraklarını anlattığı eseri hangisidir?

Bir baloda yüksek rütbeli ve emekli bir memurun kızı olan Natalya Gonçarova ile karşılaşan Puşkin, bu genç kıza aşık oldu. Puşkin, Natalya'ya evlenme teklif etti; Natalya ise şairin evlenme teklifini cevapsız bıraktı. Puşkin, bu durum karşısında umutsuzluğa kapılmış ve Moskova'dan uzaklaşmak istemişti. Bu nedenle, 1829'da, bir gözlemci olarak Rus ordusuna katıldı. ve Osmanlı topraklarına geldi. Sonradan yazdığı "Erzurum Yolculuğu" adlı eserinde seyâhat izlenimlerini anlatan Puşkin'in, daha başka birçok eserinde de Erzurum'dan aldığı esinlerin izlerini bulmak mümkündür.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN