Arama

Yılın 'Basın Fotoğrafları' belli oldu!

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğince (TFMD) düzenlenen "Türk Telekom Yılın Basın Fotoğrafları 2018" yarışması sonuçlandı. Türkiye'nin en prestijli medya ödülleri arasında yer alan ve 33 yıldır aralıksız olarak düzenlenen organizasyona bu yıl, 3 bin 200'ün üzerinde fotoğraf katıldı. 8 dalda yapılan değerlendirmede, 30 fotoğraf ve 3 fotoğraf serisi ödül aldı. Foto Röportaj alanında ikincilik ödülü Sabah Gazetesi'nden Murat Şengül'ün oldu.

  • 1
  • 66
Yılın Basın Fotoğrafı
Yılın Basın Fotoğrafı

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Saldırılarda 150'den fazla köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı. On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor.

Myanmar'dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor. Arakanlı Müslümanlar, Bangladeşin Shah Porir Dwip yarımadasına geçmek için yerel balıkçılara kişi başı 36 dolar para ödüyor. Sabah ve akşam saatlerinde geçişler yoğunlaşırken, Bangladeş askerleri plaja mülteci bırakan gemileri kontrol altına almaya çalışıyor. 24 yaşındaki Rukiyye ailesiyle birlikte tekneden inerek dalgaların arasında sahile çıkmaya çabalıyor.

Türk Telekom Yılın Basın Fotoğrafı - Onur Çoban, Anadolu Ajansı

  • 2
  • 66
Yılın Haber Fotoğrafı Ödülü
Yılın Haber Fotoğrafı Ödülü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye'nin kuzeyindeki El Bab ilçesinin merkezini de ele geçirdi. Muhalifler Bab merkezinde sevinç gösterisinde bulundu

Yılın Haber Fotoğrafı - Emin Sansar / Anadolu Ajansı

  • 3
  • 66
Yılın Haber Fotoğrafı İkincilik Ödülü
Yılın Haber Fotoğrafı İkincilik Ödülü

Irak'ın Musul kentine bağlı Geyyare kasabasındaki petrol kuyuları, DEAŞ militanları tarafından ateşe verildi. Çıkan yangın aylarca süren çalışmalardan sonra söndürüldü.

Haber Fotoğrafı İkincisi - Yunus Keleş / Anadolu Ajansı

  • 4
  • 66
Yılın Haber Fotoğrafı Üçüncülük Ödülü
Yılın Haber Fotoğrafı Üçüncülük Ödülü

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Irak sınırındaki İkiyaka Dağları'nda başlatılan "Şehit Tankçı Yarbay İhsan Ejdar Operasyonu" kapsamında çok sayıda bölücü örgüt mensubu terörist etkisiz hale getirildi, teröristlere ait çok sayıda mühimmat ve patlayıcı ele geçirildi. Türkiye'nin en yüksek üs bölgelerinden biri olan İkiyaka Dağları'ndaki 3 bin 400 metre rakımlı Düztepe'de görevli komandolar, teröristlerin kullandığı bir mağaraya operasyon düzenledi.

Haber Fotoğrafı Üçüncüsü - Özkan Bilgin / Anadolu Ajansı

  • 5
  • 66
Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı
Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı

Samsun'da düzenlenen Türkiye'nin ev sahipliğindeki en büyük spor organizasyonlarından 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflypic 2017'de 97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu 21 branşta madalya için mücadele etti. Oyunlarda serbest güreş renkli görüntülere sahne oldu.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı - Emre Oktay / Hürriyet Gazetesi

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN