Arama

Paris'i İstanbul'a bağlayan Şark Ekspresi'nin inanılmaz hikayesi

Dünyanın en lüks trenlerinden biri olan Şark Ekspresi, 1883'ten bugüne kralları, asilzadeleri, siyasetçileri, edebiyatçıları, diplomatları, casusları Avrupa'nın bir ucundan diğer ucuna taşıdı. İki büyük "sıcak" savaş, bir de uzun soğuk savaş gördü. Sadece gerçek şöhretleri değil, hayal kahramanlarını da taşıdı. Birçok romana konu olan Şark Ekspresi'nin İstanbul'a gelip 2 gün mola verdiğini biliyor muydunuz? İşte sizler için Şark Ekspresi'nin inanılmaz hikayesini derledik.

  • 1
  • 30
ŞARK EKSPRESİNİN GÜZERGAHI
ŞARK EKSPRESİNİN GÜZERGAHI

Orient Express, farklı zamanlarda farklı güzergâhlar kullandı ancak Paris ve İstanbul, efsanevi trenin en ünlü istasyonları oldu. Orient Express, yolculuğuna başladığı 1883'ten bugüne kralları, asilzadeleri, siyasetçileri, edebiyatçıları, diplomatları, casusları Avrupa'nın bir ucundan diğer ucuna taşıdı. İki büyük "sıcak" savaş, bir de uzun soğuk savaş gördü. Sadece gerçek şöhretleri değil, hayal kahramanlarını da taşıdı.

  • 2
  • 30
DÜNYANIN EN LÜKS TRENİ
DÜNYANIN EN LÜKS TRENİ

Belçikalı Georges Nagelmacker'in kurduğu Wagons-Lits şirketine ait Orient Express olarak da bilinen Şark Ekspresi, 4 Ekim 1883'te Paris'ten ilk seferine çıktı. Dönemin en lüks otellerinde rastlanacak ince işlemeli ahşap panelleri, ipek çarşafları, gümüş yemek takımları, deri koltuklarıyla görücüye çıkan Orient Express'in ilk seferinin yolcuları ise gazetecilerdi.

Nagelmacker, lüks ulaşımda çığır açacak eserinin en iyi şekilde tanıtılmasını istiyordu. Tren, 80 saat süren bir yolculuğun ardından İstanbul'a vardı.

  • 4
  • 30
ŞARK EKSPRESİ'NİN İLK SEFERİ
ŞARK EKSPRESİ’NİN İLK SEFERİ

Paris'ten Varna Limanı'na kadar trenle seyahat eden yolcular, oradan buharlı gemiyle İstanbul'a geldi. Şark Ekspresi'nin ilk seferine Fransız, Alman, Avusturyalı ve Osmanlı asıllı memur ve diplomatların yanı sıra, The Times gazetesi muhabiri ile romancı ve seyyah Edmond About da katıldı.

  • 5
  • 30
"BİR APARTMAN DAİRESİ KADAR KONFORLU"
BİR APARTMAN DAİRESİ KADAR KONFORLU

Edmond About bu gezi ile ilgili hatıralarını 1884 yılında De Ponteise à Stamboul isimli kitabında yayınladı. Edmond About bu kitabında "Tekerlekler üzerinde 3 ev, 17.5 metre boyunda, kristal ve ahşaptan, gaz lambasıyla ışıldayan ve en az Paris'te pahalı bir apartman dairesi kadar konforlu" diye anlattı ekspresi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN