Arama

Muhammed Mursi'nin tarihte iz bırakan savunmaları

Mısır'da demokratik seçimlerle göreve gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, muhakemesi boyunca bazen konuşturulmadı, bazen hakarete maruz kaldı ancak hiçbir zaman cesur tavrından geri durmadı. İşte Muhammed Mursi'nin askeri darbe sonrası çıkarıldığı onlarca mahkemelerdeki tarihe geçen açıklamaları...

  • 1
  • 17
CESUR TAVRINDAN GERİ DURMADI!
CESUR TAVRINDAN GERİ DURMADI!

📌Mısır'da darbeyle iktidara gelen hükumetin mahkeme salonunda hayatını kaybeden seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, muhakemesi boyunca bazen konuşturulmadı, bazen hakarete maruz kaldı ancak hiçbir zaman cesur tavrından geri durmadı.

📌Yargılandığı davaların bazılarından idam, bazılarından da onlarca yıl hapis cezalarına çarptırılan ve hakkında açılan birçok davanın da sürdüğü Mısır'ın demokratik seçimlerle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Mursi, muhakeme sürecinin haksız olduğunu "Ben hala bu ülkenin cumhurbaşkanıyım. Anayasaya göre sıradan mahkemeler bana soruşturma açma yetkisine sahip değil." sözleriyle tepki göstermişti.

📌Mursi, son olarak yüksek güvenlikli Burc El-Arab hapishanesinde tek kişilik hücrede tutularak, tamamen dış dünyayla bağlantısı koparılmış, tam bir tecrit altında bırakılmış, hatta birçok defa savunma heyeti ve ailesiyle görüştürülmemişti.

  • 3
  • 17
"SENİN MEŞRU BAŞKANIN BENİM"
SENİN MEŞRU BAŞKANIN BENİM

📌Cumhurbaşkanı Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkan Abdülfettah Es-Sisi tarafından yapılan askeri darbenin ardından evinden gözaltına alınarak cezaevine konulduktan sonra Eylül 2013'te ilk defa ailesiyle yaptığı görüşmede, "iyi olduğunu, darbe karşıtı tutumunda son nefesine kadar kararlı olduğunu ve ülkedeki tüm gelişmeleri yakından takip ettiğini." söyledi.

📌Mısır makamlarınca tutukluların giymesinin zorunlu kılındığı "beyaz elbiseyi" giymeyi reddeden Mursi, Kasım 2013'te çıktığı duruşma esnasında "Rabia işareti" yaparak, mahkeme başkanına, "Senin meşru başkanın benim, hükmü geçersiz olan sensin" dedi.

  • 4
  • 17
"DÜNYAYI KENDİNİZE HAYRAN BIRAKTINIZ"
DÜNYAYI KENDİNİZE HAYRAN BIRAKTINIZ

📌"Mısır'ın devrimci gençleri. Dünyayı kendinize hayran bıraktınız. Siz bugünün, yarının, şimdinin ve geleceğin gençlerisiniz. Hatta siz vatansınız. Azim ve sebatınızla bu devrim sancağını kaldıracağınıza ve onu onurlu zafere ulaştıracağınıza inanıyorum. Devrim, devrim. Sabır, sabır. Şimdiden, bizden sonraki yeni nesillere nasıl sabrederek kazandığınızı, neleri feda ederek bu mücadeleyi kazandığınızı anlatırken görüyorum."

  • 5
  • 17
"3 TEMMUZ'DAN BU YANA YAPILAN HİÇBİR UYGULAMAYI TANIMIYORUM"
3 TEMMUZ’DAN BU YANA YAPILAN HİÇBİR UYGULAMAYI TANIMIYORUM

📌Cumhurbaşkanı Mursi Ocak 2014'te, 21 sanıkla birlikte yargılandığı ''hapishane baskınları'' davasının duruşmasında ilk defa mahkumların zorunlu olarak giydiği beyaz elbiseyle görüldü.

📌Mursi, cam kafes içinde mahkeme başkanına yönelik, "Ben ülkenin meşru cumhurbaşkanıyım, 3 Temmuz'dan bu yana yapılan hiçbir uygulamayı tanımıyorum." dedi.

📌Mursi'nin cam kafeste sesinin açıldığı sırada, "mahkeme heyetinin kendilerini yargılamaya yetkisi olmadığını, kendisinin ülkenin meşru cumhurbaşkanı olduğunu, şu anda neden bu cam kafeste bulunduğu hakkında bir fikrinin olmadığını" dile getirdi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN