Arama

Dünyada ücretsiz gezilebilen en iyi müzeler

Bir yeri ve kültürü tanımanın en iyi yolu müzeleri ziyaret etmekten geçer. Tarihin, bilimin kapılarını açan müzeler, aynı zamanda insanlara kıymetli eserlerle bir arada olma imkânı sağlar. İşte seyahat severlerin dünyada görmesi gereken ücretsiz müzeler…

  • 1
  • 10
Metropolitan Sanat Müzesi, New York
Metropolitan Sanat Müzesi, New York

Metropolitan Müzesi kısaca "the Met", New York City'de bulur. Dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olan Metropolitan Müzesi aynı zamanda ABD'nin ve en büyük sanat müzesidir. Kalıcı koleksiyonu, on iki küratörlük bölümü arasında bölünmüş iki milyondan fazla eseri barındırır.

Müzenin kalıcı koleksiyonu, klasik antik ve eski Mısır'dan gelen eserler, hemen hemen tüm Avrupa ustalarından gelen tablolar, heykeller ve kapsamlı bir Amerikan ve modern sanat koleksiyonundan oluşur. Metropolitan Müzesi, Afrika, Asya, Okyanus, Bizans, Hint ve İslam sanatından oluşan geniş bir koleksiyonu barındırır. Müze müzik aletleri, kostümler ve aksesuar koleksiyonlarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından antik silah ve zırh örnekleri de bulundurmaktadır.

Müzeye giriş ücretsiz fakat ziyaretçilerden belli miktarda bağış yapmaları isteniyor.

  • 2
  • 10
British Müzesi, Londra
British Müzesi, Londra

British Museum, 1753 yılında kurulan dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri. Eski çağ uygarlıkları, sikkeler, çizim ve sanat eserleri bölümleri bulunan müzede yaklaşık sekiz milyon tarihi eser bulunuyor. Burada Anadolu'ya ait birçok tarihi eser de bulunuyor. İngiltere'nin en büyük müzelerinden biri olan British Müzesi'nde II. Abdülhamid'in kütüphanesine ait olan ve dört yüz ciltten ibaret bulunan Türk, Acem, Arap kıymetli el yazısı kitapları da bulunur.

Londra'daki müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

  • 3
  • 10
Çin Ulusal Müzesi, Pekin
Çin Ulusal Müzesi, Pekin

Tiananmen Meydanı yakınında bulunan Çin Ulusal Müzesi 200 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Ücretsiz gezebileceğiniz müzenin içerisinde 1 milyon 200 bin sanat eseri yer alır.

2003 yılında iki ayrı müzenin birleşmesiyle kurulan müze Çin'in sanat ve tarihi hakkında bilgiler verir.

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Çin Ulusal Müzesi aynı zamanda en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

  • 4
  • 10
Doğal Tarih Müzesi, New York
Doğal Tarih Müzesi, New York

Her yıl ortalama beş milyon kişi tarafından ziyaret edilen müzede doğal yaşama dair 32 milyon eser bulunuyor. 150 bin metrekarelik bir alanda kurulmuş olanda dev dinozorlar, köpek balıkları, mamutlar, canlı kelebekler, Mayalar ve İnkalar gibi farklı kültürlerin yüzyıllar öncesinden günümüze bıraktığı kalıntılardan yaşı 1300'lere ulaşan gerçek ağaç köklerine kadar merak ettiğiniz her şeyi ücretsiz olarak görebilirsiniz.

  • 5
  • 10
İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş
İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş

1897 yılında, II. Abdülhamit'in izniyle kurulan Deniz Müzesi, Müze ve Kütüphane İdaresi" adıyla Tersane-i Amire'de küçük bir binada kuruldu. Denizcilik alanında ilk ve en büyük müze olan Deniz Müzesi, 20.000 adet eseriyle bu alanda kurulmuş dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alır. Yetişkinlere girişin ücretli olduğu bu müze öğrenciler için ücretsizdir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN