Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Dünya
  • Bir kıvılcımın bile yangın çıkarabileceği 'bölünmüş şehir': Mitrovitsa

Bir kıvılcımın bile yangın çıkarabileceği 'bölünmüş şehir': Mitrovitsa

Kosova'da savaşın bitmesinin üzerinden 20 yıl, bağımsızlığın ilan edilmesinden de 11 yıl geçmesine rağmen, güneyinde Arnavutlar kuzeyinde ise Sırpların yaşadığı Mitrovitsa şehri "bölünmüş şehir" kimliğini koruyor.

  • 1
  • 10
BÖLÜNMÜŞ ŞEHİR
BÖLÜNMÜŞ ŞEHİR

Kosova'da savaşın bitmesinin üzerinden 20 yıl, bağımsızlık ilanının üzerinden de 11 yıl geçse de güneyinde Arnavutlar kuzeyinde ise Sırpların yaşadığı Mitrovitsa, "bölünmüş şehir" olarak kalmaya devam ediyor.

  • 2
  • 10
"BÜYÜK GÜÇLERİN JEOSTRATEJİK HEDEFLERİNİN KURBANI"
BÜYÜK GÜÇLERİN JEOSTRATEJİK HEDEFLERİNİN KURBANI

İki belediyeye ayrılan Mitrovitsa vatandaşları, şehirdeki gerginliklerin yavaş yavaş ortadan kalktığını belirtse de kentin "büyük güçlerin jeostratejik hedeflerinin kurbanı" olduğunu düşünüyor.

Şehirdeki İbre nehri üzerinde bulunan köprünün üzerinde güney ve kuzeyi ayıran duvar 2 yıl önce yıkılamasına rağmen köprünün 2 yanında hala İtalyan jandarmasına ait araçlar duruyor.

Savaş öncesi Mitrovitsa'nın güneyinde yaşayan emekli Dragan İliç, gerginliklerin azaldığına işaret ederek , "Kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye gidip gelmeler artık çok normal. Halk olaylara başka gözle bakıyor. Önceki yıllara göre ortalık daha sakin." dedi.

40 yıldır Mitrovitsa'da yaşayan eski Trepça Madeni çalışanı Sava Spasoyeviç de şehirdeki güvenlik durumunun kötü olmadığını, ancak işsizlik yüzünden Sırpların şehri yavaş yavaş terk ettiğini söyledi.

Sırp ve Arnavutların birbirleriyle iş birliği içinde olduğunu ancak birçok durumun halka bağlı olmadığını vurgulayan Spasoyeviç, "Dilerim ki huzur olsun, savaş olmasın, olduğumuz yerde kalalım, çocuklar çalışsın, daha fazla olalım, bizi rahatsız etmesinler. Ancak bakalım ne olacak." diye konuştu.

  • 5
  • 10
"AVRUPA TARAFLI OYNUYOR!"
AVRUPA TARAFLI OYNUYOR!

Mitrovitsa'nın kuzeyindeki Boşnak mahallesinde yaşayan Zümer İsmayli de Güney Mitrovitsa Belediye Başkanı Agim Bahtiri'nin şehrin birleştirilmesi yönünde imza toplamaması gerektiğini belirterek halkın böyle bir talebi olmadığını dile getirdi.

İsmayli, Sırbistan ile sınırın yeniden düzenlenmesi için artık çok geç olduğuna dikkati çekerek "O zaman savaşmamalıydık. Niye verelim? Kendi toprağımızı vereceksek, o zaman bize Avrupa gerekmiyor. Yani, tanınman karşılığında toprak vermen gerekiyor. Avrupa taraflı oyun oynuyor ve katliam yapan Sırbistan'a hediye veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN