Arama

Afrika'daki kabilelerin akıl almaz gelenekleri

Afrika gibi büyük bir kıtada bilinenlerin dışında keşfedilmemiş birçok kabile yüzyıllardır yaşıyor. Bu kabileler yaşamlarında elektrik, su gibi basit modern uygarlık sembolleri bile yer almıyor. Bu sıra dışı kabileler alışılmadık geleneklere sahip. İşte Afrika'daki sıra dışı kabilelerin akıl almaz gelenekleri...

  • 1
  • 25
DOGONLAR
DOGONLAR

Mali'nin Bandiagara Kayalıkları bölgesinde yaşayan 250 bin kişilik bir nüfusa sahip kabile ile 1930'larda temasa geçildi.

Dogonların astronomi alanındaki bilgileri bilim dünyasını oldukça şaşırtıyor. Dünyanın yuvarlak olduğu bilgisine kadim zamanlardan beri sahip olan Dogonlar, dünyanın güneş etrafında döndüğünü, Satürn'ün halkalarını, Jüpiter'in uydularını, Sirius'un aslında tek bir yıldız olmayıp Sirius A B ve C olarak üçlü bir sistem oluşturduğunu ve bunların birbiri etrafında 50 yılda döndüklerini biliyorlar. Dogonların bugüne kadar bilim hakkında aslında bildiklerinin sadece bir kısmı açıkladılar.

Sirius yıldızının eski zamanlarda bir kızıl dev olduğunu, Sirius B yıldızının ve bu yıldızın içe çökerek evrenin en ağır maddelerinden biri olan Nötrino yıldızı olduğunu söylüyorlar. Bunun yanı sıra Sirius sistemiyle Güneş sisteminin evlendiğine, Dogonların bu evlilikten doğduğuna inanıyorlar.

"İlkel" bir kabile olan Dogonların sahip oldukları bilgileri bilim bugün henüz yeni yeni keşfediyor.

  • 5
  • 25
PİGMELER
PİGMELER

Afrika'nın ilk sakinlerinden Pigmeler, kıtanın çok çeşitli yerlerinde dağınık olarak yaşarlar. Boyların ortalama 1.20 metre civarında olmasından dolayı "pigme" olarak adlandırılırlar. İlkçağ dönemine ait bir yaşam tarzları vardır. Kendilerine ait Mabea adlı bir dili konuşan pigmelerin nesilden nesile geçen şiirleri ve destanları da mevcut.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN