Arama

Muhammed Ali 74 yıla neler sığdırdı?

Babadan hediye kırmızı bisikletin kaybolmasıyla başladı asıl öykü… Uçak korkusundan paraşütü sırtında yolculuk yaptı. Malcolm X ile Müslümanlığı tanıdı. Ona sarılan ilk beyaz bir Türk idi. Hastalığını sakladı ve ringlerden inmedi. Olimpiyat ateşini yakarken titreyen elleri, artık yardıma ihtiyacı olduğunu açığa çıkarmıştı. İslamiyet için, insanlık için uğraştıkça başarıları yok edildi. Ancak o bildiği yoldan hiç şaşmadı. İşte, ölümünün üçüncü yıl dönümünde Muhammed Ali'den kalanlar...

Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de dünyaya geldi. Kentucky Louisville'de Odessa Grady Clay ve Cassius Marcellus Clay Sr çiftinin iki oğlundan birisiydi. Ailesi ona, "Cassius Marcellus Clay Jr" adını verdi. Afro Amerikan ve İrlanda kökenli olan Muhammed'in, babası Cassius, sokak levhalarını boyayan bir boyacı annesi Odessa ise, temizlik işçisiydi.

"Muhammed Ali 74 yıla neler sığdırdı?" videosunu izlemek için tıklayınız...

Babası için Muhammed Ali mutlaka öğretmen ya da avukat olmalıydı. Ancak onu bir gün ringde gördüğünde fikri değişti. O günden sonra "Benim oğlum, dünya ağır sıklet şampiyonu olacak." demeye başladı.

Muhammed Ali, boksla 12 yaşında tanıştı. Ekim 1954'te babası ona Noel hediyesi olarak bir kırmızı bisiklet almıştı. Ancak bisikleti bir panayırda çalındı. Muhammed, kendisine yardım edeceğini düşündüğü bir polis aramaya başladı. Tek başına bisikletini bulabilmesi imkânsızdı.

Yakınlardaki çadırlardan birinde boks maçı izleyen bir polis buldu. Polis, ne onunla ne şikayetiyle ilgilenmişti. İşte o an Muhammed, içinde bulundu şu atmosferde, hem o polisi, hem de bisikletini çalanları ekrandaki ringe çıkarıp bir boksör gibi yere sermek istiyordu. Ve oracıkta bir boksör olacağı konusunda kendisine söz verdi.

Columbia Gym adlı spor salonunda ilk boks hocası Loe Elsby Martin ile tanıştı. Bisikletinin çalındığını hiç unutmadı. Hem hırslı hem de üzgündü. Hocasının ellerinde yoğuruluyor, şeklini alıyordu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN