Arama

Leonardo da Vinci’ye dair 30 gizemli gerçek

Leonardo da Vinci ilginç ve gizemli hayatı ile daima ilgi çekmiş ve inceleme konusu olmuştur. Onu, ünlü Mona Lisa tablosuyla yani ressam kimliğiyle biliriz. Peki, ressamlığının yanında da Vinci'nin farklı uzmanlık alanları olduğunu biliyor muydunuz? Kaleme aldığı taslakların neden sadece "ayna karşısında" okunabildiğini, 30'dan fazla kadavrayı neden incelediğini veya Sultan II. Bayezid'e hitaben kaleme aldığı mektupta Osmanlı'ya ne teklif ettiğini? Dünya tarihinin en gizemli şahsiyetlerinden biri olan Da Vinci'ye dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

  • 1
  • 30
LEONARDO DA VINCI KİMDİR?
LEONARDO DA VINCI KİMDİR?

Leonardo da Vinci, çok yönlülüğü ve sırlarla dolu oluşu ile bilinir. Onun ilginç ve gizemli hayatı daima ilgi çekmiş ve farklı açılardan inceleme konusu olmuştur.

Leonardo da Vinci'yi ünlü Mona Lisa tablosuyla yani ressam kimliğiyle biliriz. Ancak ressamlığının yanında da Vinci'nin filozof, astronom, mimar, mühendis, matematikçi, heykeltıraş, müzisyen, kartograf ve yazar olduğunu biliyor muydunuz?

  • 2
  • 30
ÜNLÜ RESSAMIN İSMİ NEREDEN GELİYOR?
ÜNLÜ RESSAMIN İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Leonardo 1452'de Floransa yakınlarındaki Vinci köyünde dünyaya geldi. Vinci adı, Vincio Irmağı kenarında yetişen sazdan geliyordu.

Öyle ki gerek kodekslerinde, gerek Mona Lisa gibi yapıtlarında soyadını simgeleyen bu sazların girişik desenlerini kullanmıştır.

  • 3
  • 30
İLK MATEMATİKSEL BİLGİLERİNİ 5 YAŞINDA ÖĞRENDİ
İLK MATEMATİKSEL BİLGİLERİNİ 5 YAŞINDA ÖĞRENDİ

5-6 yaşındayken bir mimarın yanında çalışmış, ilk hesap, geometri ve yapı bilgilerini bu mimardan öğrendi.

14-15 yaşlarındayken Verrocchio'nun çırağı oldu. Atölyesinde çalıştıktan sonra doğal fenomenlere olan ilgisi büyüdü. 1472'de ise bağımsız çalışmaya başladı.

  • 4
  • 30
YAZDIKLARI ‘AYNA KARŞISINDA’ OKUNABİLİYORDU
YAZDIKLARI ‘AYNA KARŞISINDA’ OKUNABİLİYORDU

Leonardo sanat adamı olduğu kadar bilim adamıydı. Sayısız kâğıdı felsefi, bilimsel denemelerle, notlarla dolduran, geometrik, mekanik, anatomik taslaklarla, yazılacak kitap, yapılacak makine tasarılarıyla kaplıydı.

Bu notları, saygısız bakışlardan korumak için, ancak ayna karşısında okunabilen ters harflerle yazan, üstelik gizli tutup kimseye göstermeyen ya da pek seyrek gösteren bir insandı.

  • 5
  • 30
HÜCUMLARA KARŞI İSTİHKÂMLAR YAPTI
HÜCUMLARA KARŞI İSTİHKÂMLAR YAPTI

Dük Muro'ya yazdığı mektubunda kendisine on konuda hizmet edebileceğini yazan Vinci, bunlardan dokuzunu mühendislik bilgileriyle gerçekleştireceğini söyledi. Da Vinci, onuncu konuyu ise plastik sanatlar olarak belirledi. 1482'de Dük Moro'nun (Dük Ludo-vico Sforza) hizmetine girdi. 1482'de Milano'ya gitti ve 16 yıl boyunca dük Ludovico Sforza'nın himayesinde kaldı.

Dükün sarayında matematikçi Pacioli ile tanıştı. Milano'nun Fransızlarca ele geçirilip düşürülmesine kadar 20 yıl ona hizmet etti. Mühendis, ressam ve yontucu olarak görev yaptı. Venedik'e geçen Leonardo, Türk hücumlarına karşı İzonzo tepelerinde istihkâmlar yapma görevini aldı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN