Arama

İlk astronomi cetvelini düzenleyen Zerkali kimdir? Zerkali'nin bilime katkıları...

İslam medeniyetinde yetişen alimler, bilim tarihinde birçok ilke imza attı. Bu Müslüman âlimlerin ilgilendikleri bilim dallarından biri de astronomiydi. Dünya bilim tarihini etkileyen bu bilim adamlarından biri de Zerkali'ydi. İlk kez astronomi cetvelini düzenleyen ve Ay'daki bir kratere adı verilen astronomun bilime katkılarını sizler için derledik.

  • 1
  • 12
HABER OKUMA KILAVUZU
HABER OKUMA KILAVUZU

Zic: İslam bilimlerinde astronomi cetvellerine verilen ad.

Batlamyus: Astronomi üzerinde önemli etkileri olan bilim adamı.

Usturlap: Temel işlevi yıldızların konumunu belirlemek olan çok amaçlı astronomi aleti.

  • 2
  • 12
BİRÇOK İLKE İMZA ATTI
BİRÇOK İLKE İMZA ATTI

İslam dininin tebliğinden sonra Peygamber Efendimizin teşvikleriyle, Müslümanlar arasında bilime oldukça önem verildi. Öyle ki Müslüman âlimler, dünya bilim tarihinde birçok ilke imza attı ve İslam medeniyetinde 'Altın Çağ' olarak adlandırılan bir dönem oluşmasını sağladı.

Bütün dünyayı etkileyen Müslüman âlimler, bilime çok büyük katkılar sağladı. Batı'nın kendi icadı veya çalışmaları olarak aksettirdiği birçok yenilik aslında İslam medeniyetindeki çalışmaların ürünüydü.

Dünya tarihine yön vermiş Müslüman bilim insanları

Müslüman âlimlerin ilgilendikleri bilim dallarından biri de astronomiydi. İlk gözlemevlerini kuran Müslüman bilim adamları, gözlemlerin kesinliğini artırmak için de astronomi aletleri icat ettiler.

Bu Müslüman âlimlerden biri de ilk kez usturlabı icat eden ve Ay'daki bir kratere adı verilen Zerkali'dir.

İslam uygarlığındaki astronomi çalışmaları

  • 4
  • 12
ZERKALİ KİMDİR?
ZERKALİ KİMDİR?

Endülüs'ün Tuleytula ilinde doğan Zerkali, öğrenimine küçük yaşlarda başladı. Din ve fen ilimlerine de hâkim olan Zerkali, zamanla astronomide önemli eserler verdi. İlmi çalışmalarının çoğunu, doğduğu şehir Tuleytula'da yaptı. İlerleyen yaşlarında Kurtuba'ya yerleşen Müslüman âlim, burada vefat etti.

İsmi, İbrahim bin Yahya et-Tecibi en-Nekkaş olup, künyesi Ebu İshak'tır. Demir ustası olduğu için bu lakabı alan Zerkali, Batı bilimini etkileyerek burada Azarquiel, Arzachel, Azarchel, Arzakal ve Elzarka olarak tanındı.

Batı'yı ilim ve irfanıyla etkisi altına alan İslam düşünürü

  • 5
  • 12
AVRUPA’YI ETKİLEYEN SU SAATLERİ
AVRUPA’YI ETKİLEYEN SU SAATLERİ

Zerkâli, babasının atölyesinde zanaat öğrendi. Sanatkâr bir aileden gelmesinden dolayı, bu alanda gösterdiği maharetle Tuleytula kadısının hizmetine girdi. Kadı Sâid el-Endelüsî'nin hizmetindeyken astronomi aletleri icat ettiği için, bu alanda kendini geliştirmesi amacıyla Zerkali'ye çeşitli kitaplar sağlandı.

Zerkâli, Tuleytula şehrinde büyük hayranlık uyandıran su saatlerini imal etti. Ay takvimini esas alan bu saat, Avrupa'da 17. yüzyılda yaygın olarak kullanılan saatlere öncülük etti.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN