Arama

Güney Afrika'nın ilk Müslüman pilotu Ebubekir Rüştü Atala kimdir?

Güney Afrika'nın ilk Müslüman pilotu Ebubekir Rüştü, halkı irşad etmesi için Sultan Abdülaziz tarafından buraya gönderilen Ebubekir Efendi'nin torunuydu. Sultan Abdülhamid'in eğitimini desteklediği Rüştü Bey, Çanakkale, Kut'ül Amare, Yemen cephelerinde yer aldı. Lawrence'a karşı Teşkilatı Mahsusa üyesi olarak Ortadoğu'da çalıştı. Peki, Ebubekir Rüştü Atala, Lawrence'a karşı nasıl istihbarat topladı?

  • 1
  • 10
RÜŞTÜ ATALA KİMDİR?
RÜŞTÜ ATALA KİMDİR?

Rüştü Atala'nın dedesi, Sultan Abdülaziz'in Güney Afrika'daki Müslüman tebaa arasındaki anlaşmazlıkları çözmesi için gönderdiği Erzurumlu fıkıh alimi Ebubekir Efendi'ydi. 1862'de ailesiyle beraber Güney Afrika'ya giden Ebubekir Efendi burada okullar açarak, insanları eğitti. Kısa sürede öğrendiği Afrikaans dilini ilk defa geliştiren bir ilim adamıydı.

O bölgedeki Müslümanlara İslam'ın esaslarını, kurallarını öğreterek insanları irşad etti. Aynı zamanda halifenin temsilcisi olan Ebubekir Efendi, irşad faaliyetleriyle de halk arasında özel yer edindi.

Rüştü Atala'nın babası ise Sultan Abdülhamid'in görevlendirmesiyle Singapur Başkonsolosu olarak görev yaptı.

Rüştü Bey ile kardeşi Güney Afrika'da doğdu. Aile padişah ile bağlantılarını hiçbir zaman koparmadı. Öyle ki Rüştü Bey ve abisi Fuat Bey'in sünnet düğünleri Abdülhamit'in emriyle yaptırıldı.

  • 3
  • 10
SULTAN ABDÜLHAMİD'DEN ÖZEL DESTEK
SULTAN ABDÜLHAMİD’DEN ÖZEL DESTEK

Annesi Güney Afrika'nın tanınmış ailelerinden Abdulrauf Abdurrahman ve Havva Dollie'nin kızı Hatice Muhsine Hanım'dı. Dollie ailesi, Cape Town'ın önde gelen ailelerinden biriydi.

Rüştü Bey, babasının Kimberley'de açtığı Ottoman Imperial School'da tamamladı. Babasının erken yaşta vefatından dolayı bir dönem ailesiyle birlikte İstanbul'da yaşadı. Sultan Abdülhamid'in isteğiyle de abisiyle beraber Mektebi Sultani'de okudu. Daha sonra üniversite eğitimi için Londra'ya gitti.

  • 4
  • 10
GÜNEY AFRİKA'NIN İLK MÜSLÜMAN PİLOTU
GÜNEY AFRİKA’NIN İLK MÜSLÜMAN PİLOTU

Londra'da aldıkları eğitimden sonra Rüştü Atala pilot ağabeyi Fuat Bey dilbilimci, kız kardeşleri Havva Hayrunnisa ise doktor oldu.

Üç kardeş de I. Dünya Savaşı başladığı için Güney Afrika'ya döndü. Bu dönüşten büyük ilgi gördü. Gazeteler, Güney Afrika'nın ilk Müslüman pilotu olan Rüştü Bey ile ilk Müslüman kadın doktor kız kardeşi Havva Hayrunnisa ile ilgili haberler yaptı. Yapılan bu haberlerde Rüştü Atala'nın, ağabeyi Fuat Bey ile Osmanlı ordusu saflarında savaşmak için Anadolu'ya gidecekleri yazıyordu.

Osmanlı ordusuyla beraber Çanakkale Cephesi'nde savaşan Rüştü Bey, Ümitburunlu olarak anıldı. I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde savaşan pilot Ebubekir Rüştü, savaşın en kritik döneminde özel görevle Yemen Cephesi'ne gönderildi.

Akıcı bir şekilde İngilizce dahil birkaç dili konuşabilen Rüştü Atala, Kut'ül Amare kahramanı Halil Kut'un komutasına verildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN