Arama

kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı. toplantısından faizlerin sabit bırakılması yönünde karar çıktı. Merkez'in politika faizi yüzde 24 seviyesinde bulunuyor.

bugün düzenlenen toplantısından sonra beklenen kararını açıkladı.

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

MERKEZ BANKASI'NDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYORDU

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın yüzde 24,00 olan politika faizinde değişiklik yapmamasını bekliyordu.

, 16 Ocak'taki PPK toplantısında da faizlerde değişikliğe gitmemişti.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN