Arama

Asgari ücret 2019'da ne kadar olacak?

Milyonlarca vatandaşın gözü bu toplantıda. Asgari ücret Tespit Komisyonu bugün 3. kez bir araya geliyor. Kritik toplantıda TÜİK bir kişinin asgari geçim tutarını komisyona sunacak. TÜİK'in sunacağı rakam asgari ücret zammı pazarlıklarında belirleyici etken olacak. Peki 2019 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret ne zaman açıklanacak? 2019 asgari ücret zammı belli oldu mu? İşte merak edilen soruların cevapları...

Asgari ücret 2019’da ne kadar olacak?
Yayınlanma Tarihi: 19.2.2019 17:08:01 Güncelleme Tarihi: 20.12.2018 13:40

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını bugün gerçekleştirecek.

İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarının Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) bu toplantıda komisyonla paylaşılması bekleniyor. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki üçüncü toplantısı Türk-İş'in ev sahipliğinde yapılacak.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

ENFLASYON VE GEÇİM BELİRLEYİCİ OLACAK

Türk-İş yeni asgari ücret belirlenirken öncelikle geçim şartlarının temel alınmasını istiyor. Ayrıca, asgari ücret görüşmelerine 2 bin liranın üzerinde başlanılmasını, bu rakama enflasyon oranındaki artışın yanında refah payının da eklenmesini talep ediyor.

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını da savunan Türk-İş, net ücrette 2 bin liranın altındaki her teklife kapılarını kapatıyor. TİSK ise yeni asgari ücret belirlenirken hedef enflasyon, yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik ve işsizlikle mücadelenin dikkate alınmasını, asgari ücret desteğinin arttırılarak devam ettirilmesini, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının 2019 yılı için alınmamasını talep ediyor.

İşveren ayrıca SGK işveren desteğinin yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkartılmasını ve toplu iş sözleşmesi imzalanan iş yerlerinde bunun yüzde 7 olarak uygulanmasını istiyor.

ASGARİ ÜCRET 2019'DA NE KADAR OLACAK?
Asgari ücrete enflasyon oranında bir zam yapılması durumunda 2019 asgari ücret tutarı 1950-2000 lira civarında olacak. Ancak işçi sendikaları bu rakamı az bularak asgari ücretin en az 2200 lira olmasını talep ediyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Asgari ücret 2019 Ocak zammının Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 4'üncü toplantısında belirlenmesi bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 4'üncü toplantısı ise 27 Aralık 2018 Perşembe günü yapılacak. Yani asgari ücrette kritik tarih bu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NASIL BELİRLENİYOR?
Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

AGİ 2019'DA NE KADAR OLACAK?
Asgari geçim indirimi şu anda evli olmayanlar için 152,18 TL olarak ödeniyor. AGİ'ye de enflasyon oranında bir zam gelirse bu tutar 180 lirayı bulabilecek..

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN