Arama

"Yılın 50 Kapağı” seçkisinde Türk izi

Yılın 50 Kapağı” seçkisinde Türk izi

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün (AIGA) Design Observer adlı platformla ortaklaşa düzenlediği “Yılın 50 Kapağı” seçkisi açıklandı. 2017 yılında yayımlanan kitapların değerlendirilmeye alındığı yarışmaya, 23 ülkeden 700 kitap başvurdu. Ülkemizden beş kitap listede ilk elli içinde…


50 kitaplık seçkiye girenler arasında, Türkiye'de kapak tasarımı denince ilk elden akla gelen isimler de yer alıyor. için hazırladığı kapaklarla tanıdığımız , 'ın 4321 ve Eimear McBride'ın Kız Natamam Bir Şeydir adlı kitapları için hazırladığı kapak tasarımlarıyla listede kendine yer buldu.

için hazırladığı tasarımlarla dikkat çeken de, "Klasikler" serisiyle seçkiye girdi. Madam Bovary, Suç ve Ceza, Gurur ve Önyargı, Beyaz Diş ve Ölücanlar'dan oluşan bu dizi, seçkiye dahil edilen tek kitap dizisi oldu.

Koç Yayınları'ndan çıkan kapaklardaki kolaj çalışmalarıyla övgü toplayan da, Ahmet Güntan'ın İngilizceye çevrilen The Tribe of the Esraris (Esrariler) kitabıyla yine bu seçkideki tasarımından birine imza atma başarısı gösterdi.

Koray Ekremoğlu ise Hakan Bıçakçı'nın İletişim Yayınları etkiketiyle çıkan Uyku Sersemi kitabı için hazırladığı kapak tasarımıyla bu seçkide yer alan isimlerden oldu.

Utku Lomlu, Geray Gençer ve Kibele Yarman geçtiğimiz aylarda Oslo'da düzenlenen Avrupa Tasarım Ödülleri'nde de dikkat çekici dereceler almışlardı.

(Sabitfikir)

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN