Arama

'lerin teslimatına 'yüzde 99' hazır

Yayınlanma Tarihi: 26.06.2019 15:31 Güncelleme Tarihi: 26.06.2019 15:31
Rusya S-400'lerin teslimatına 'yüzde 99' hazır

Rosoboronexport'un Başkanı , hava savunma sisteminin ’ye ilk teslimatı için yüzde 99 hazır olduklarını belirterek, “Türkiye’ye ilk teslimat temmuzda başlayacak, şu anda lojistikle ilgili kısımları tamamlıyoruz.” dedi.

Rusya devlet savunma sanayisi şirketi Rosoboronexport'un Başkanı Aleksandr Miheyev, başkent 'da gazetecilere yaptığı açıklamada, silah ihracatında ödemelerle ilgili bu yıl yeniden yapılandırmaya gittiklerini söyledi.

Ödemelerde ulusal para birimlerini kullanılmaya başladıklarına işaret eden Miheyev, "SWIFT ödeme sistemini ve dolar kullanımını bırakarak, ulusal para birimlerini kullanmaya başladık. Bu nedenle sözleşmelerin gerçekleştirilmesi biraz düştü. Bu yıl yaklaşık 13 milyar dolarlık gelir bekliyoruz." diye konuştu.

'nin aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Miheyev, "İlk teslimata yüzde 99 hazırız. Temmuzda ilk teslimat başlayacak, şu anda lojistikle ilgili kısımları tamamlıyoruz. Üretimdeki zorluklar açısından teslimat rekor sürede tamamlanacak." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı dün yaptığı açıklamada, 'lerin gelecek aydan itibaren teslim alınacağını belirterek, "S-400 meselesi, doğrudan egemenlik haklarımızla ilgili bir konudur ve bundan geri adım atmayacağız." demişti.

devlet savunma sanayisi şirketi Rosteh'in alt kuruluşu Rosoboronexport, Rus devleti tarafından silah ve askeri ekipman hakkına sahip tek şirket konumunda.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN